Komunikacja z monochromatorem przy pomocy portu USB

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
Ernest93
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2016 23:06
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Komunikacja z monochromatorem przy pomocy portu USB

Post autor: Ernest93 »

Witam wszystkich serdecznie,

Na samym początku zaznaczę, że jestem tutaj nowy i dopiero zaczynam przygodę z Labview. Mam stworzyć program, który umożliwi komunikacje z monochromatorem poprzez port USB. Do urządzenia dołączona została płyta, która zawiera biblioteki dla portu USB napisane w C (firma nie dostarczyła żadnych bibliotek do Labview). Próbowałem trochę sam to rozgryźć, ale niestety za bardzo nie wiem jak się za to zabrać, ponieważ nigdy nie komunikowałem się z żadnym urządzeniem przez USB. Nie wiem od czego zacząć, dlatego zwracam się z prośbą do Was abyście w miarę możliwości wspomogli mnie trochę w osiągnięciu celu. Każda pomoc będzie dla mnie bardzo drogocenna. Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
aaddaas
Posty: 202
Rejestracja: 26 cze 2013 20:42
Wersja środowiska: LabVIEW 2015

Komunikacja z monochromatorem przy pomocy portu USB

Post autor: aaddaas »

Hej!
Witamy w świecie LabVIEW:)

Na początek: Jakiego producenta jest ten sprzęt? Sprawdzałeś może w internecie, czy ktoś nie próbował już skomunikować tego urządzenia z LabVIEW (google pomogą)?
Zacząłeś już coś tworzyć?
Obrazek
Ernest93
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2016 23:06
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: Komunikacja z monochromatorem przy pomocy portu USB

Post autor: Ernest93 »

Monochromator jest firmy Zolix (model Omni-lambda 3008), która jest chińską firmą (nie ja kupowałem urządzenie).

Tak sprawdzałem w internecie, czy ktoś próbował coś skomunikować się z tym urządzeniem. Znalazłem tylko jeden artykuł na ten temat, w którym napisane było, że program został stworzony na podstawie ActiveX, który dostali od firmy. Ja niestety nie posiadam nic takiego, mam tylko program obsługujący go, który napisany został w C oraz biblioteki do połączenia się z portem USB. Ponad tydzień temu został wysłany mail do firmy z zapytaniem o biblioteki do Labview, jednak do tej pory nie odpisali.

Nic nie udało mi się stworzyć, bo za bardzo nie wiem jak za to się zabrać, mimo że posiadam przykładowy program, który także obsługuje monochromator ale innej firmy (oni dostarczyli biblioteki potrzebne do Labview).
Ernest93
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2016 23:06
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: Komunikacja z monochromatorem przy pomocy portu USB

Post autor: Ernest93 »

Witam,

Trochę ruszyłem z miejsca w sprawie połączenie się z monochromatorem :) . Otrzymałem od firmy, z której kupione zostało urządzenie plik pdf, który zawiera komendy potrzebne do komunikowania się z urządzeniem. Na jego podstawie napisałem prosty program, który zamieszczam poniżej:
program_glowny.PNG
inicjalizacja.PNG
inicjalizacja.PNG (8.56 KiB) Przejrzano 9679 razy
hello.PNG
hello.PNG (10.25 KiB) Przejrzano 9679 razy


Jak widać w zamieszczonych zdjęciach wysyłam do urządzenia komendę "Hello", jednak nie dostaję żadnej zwrotnej odpowiedź do urządzenia. Z tego co przeczytałem z pliku pdf powinienem urządzenie powinno mi zwrócić słowo "OK". Poniżej zamieszczam to co jest napisane na temat tej komendy w pliku pdf:
komenda_hello.PNG
Gdzie strzałka według instrukcji oznacza: enter code. Jedyne co dostaję błąd: 1073676294 i status mi nie pokazuje mi czerwonego x. Wydaję mi się, że labview komunikuje się z monochromatorem, jednak nie mam kompletnie pomysłu czemu nie dostaję odpowiedzi zwrotnej. Czy mógłby mi pomóc, co mam źle lub mnie nakierować na właściwą drogę? Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź. Z góry dzięki.

Pozdrawiam
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Komunikacja z monochromatorem przy pomocy portu USB

Post autor: bogdani »

Witaj

Pobawił bym się na twoim miejscu jeszcze znakami końca linii (EOL) i/lub enter czyli (EOL + CR). Czasem krytyczny dla odbiornika jest właściwy znak.

Możesz jeszcze spróbować sprawdzić komunikację za pomocą Terminala, wtedy na bieżąco widzisz, co jest wysyłane i odbierane.

Inną sprawą jest kwestia biblioteki. Skoro jest ona napisana w C, to możesz z niej bezpośrednio skorzystać z LabVIEW.
Tutaj masz mały poradnik: https://decibel.ni.com/content/docs/DOC-9069

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Ernest93
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2016 23:06
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: Komunikacja z monochromatorem przy pomocy portu USB

Post autor: Ernest93 »

Mimo kilku prób podłączenia różnych znaków CR i EOL nadal urządzenie nie chce mi nic zwrócić (Bawiłem się tymi znakami: http://digital.ni.com/public.nsf/allkb/ ... F30061D49B. Czy są jeszcze jakieś znaki?). Jak można zweryfikować czy urządzenie w ogóle ma połączenie z labview? A co miałeś na myśli, żeby sprawdzić komunikację za pomocą terminala? Czy chodziło ci o Probe Watch Window? Jeśli tak, to z niego wynika, że komenda "Hello" została wysłana, a urządzenie nie zwróciło mi żadnego bitu.

Pozdrawiam,
Ernest93
ODPOWIEDZ