Karta USB-6009, enkoder Lika I41 i LabVIEW

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
Ramon
Posty: 13
Rejestracja: 16 lis 2014 15:03
Wersja środowiska: LabVIEW 2013
Lokalizacja: Gliwice

Karta USB-6009, enkoder Lika I41 i LabVIEW

Post autor: Ramon »

Witajcie
Pierwszy mój post i od razu wołanie o pomoc.

Parę tygodni temu zostałem baaardzo początkującym użytkownikiem Labview, który musi się zmierzyć z konkretnym wyzwaniem. Oczywiście żeby zacząć cokolwiek powoli przyswajam sobie podstawy programu, ale są rzeczy, których sam nie wymyślę i potrzebne są mi rady. Oto jedna z takich właśnie rzeczy :)

Mam kartę NI USB-6009 i enkoder Lika I41-h-500zcu46l2. Z enkodera wychodzi osiem przewodów, opisanych tutaj: http://www.lika.pl/pliki_do_pobrania/QR ... 40_I41.pdf Podstawy działania enkoderów znam, więc sam opis kabli jest w miarę zrozumiały. Moje pytanie jest następujące - ponieważ tutaj moja wiedza się kończy i jestem w trakcie poszukiwań - do czego konkretnie w karcie powinienem podłączyć przewody?

Ogólnie wszystko sprowadza się do tego, że muszę podłączyć ten enkoder i napisać aplikację, która będzie odczytywała z niego impulsy, a następnie wyzwalała kamerę liniową co X impulsów (ale to potem, jak rozpracuję podłączenie), dlatego wszystkie sugestie i na ten temat są mile widziane.

Pozdrawiam
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Karta USB-6009, enkoder Lika I41 i LabVIEW

Post autor: PiDi »

Witaj na forum!
Na tej karcie nie obsłużysz enkodera. Posiada ona co prawda licznik, ale możesz na niej tylko policzyć zbocza sygnału. Ten filmik pokazuje, jak to zrobić: https://www.youtube.com/watch?v=Ke7aWw1mwa0 . Z twojego enkodera podpinasz kabel masy oraz kanał A lub B. To oczywiście daje Ci tylko "upośledzony" enkoder, bez kontroli kierunku, więc zalecałbym wyposażenie się w kartę obsługującą enkodery.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ramon
Posty: 13
Rejestracja: 16 lis 2014 15:03
Wersja środowiska: LabVIEW 2013
Lokalizacja: Gliwice

Karta USB-6009, enkoder Lika I41 i LabVIEW

Post autor: Ramon »

Dzięki za odpowiedź. Już udało mi się wyczytać w internecie i na forach, że ta karta ma tylko jeden licznik i może być problem. Niestety taki sprzęt dostałem od uczelni i na tym muszę pracować :) Tak czy inaczej póki co chcę podłączyć cokolwiek, żeby przynajmniej rozpocząć jakieś działania.

Co do innej karty, to zanim czegoś poszukam jest jedna rzecz - kontrola kierunku nie będzie mi potrzebna, ponieważ pas transmisyjny, który będzie połączony z enkoderem porusza się tylko w jedną stronę. Czy w takim wypadku dalej nic nie zdziałam na USB 6009, czy jednak uda mi się coś zaprogramować? A jeśli nie, to co pozwoli mi na zrealizowanie pracy? Czy np. MyRio będzie odpowiednie? Pytam o nie, ponieważ prawdopodobnie (ale nie na 100%) będzie opcja ewentualnej pracy na tym urządzeniu.

A, jeszcze jedna rzecz a propos zasilania. Jeśli dobrze wyczytałem to ten enkoder też mogę zasilić z karty USB 6009. Pytanie jest następujące - czy po podłączeniu do wejścia nr 31 (czyli +5V) trzeba je uaktywnić jeszcze w jakiś sposób w LabView (np. przez DAQ Assistanta)?

Dzięki i pozdrawiam
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Karta USB-6009, enkoder Lika I41 i LabVIEW

Post autor: PiDi »

Podłączenie tylko jednego kanału będzie działać dobrze, jak taśma będzie w ruchu. Jak będzie stała, to licznik może Ci sam skakać, bo enkoder może się tym kanałem zatrzymać w jakimś stanie na skraju.
Na myRIO jak najbardziej, tam jest FPGA, można zaimplementować co się chce. Są gotowce do obsługi enkodera na FPGA w internetach (chyba nawet w example finderze jest jakiś).
Wyjście +5V i podobne z kart zawsze podają napięcie, jak tylko karta jest zasilona. Więc nie - nie trzeba nic dodatkowo włączać.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ramon
Posty: 13
Rejestracja: 16 lis 2014 15:03
Wersja środowiska: LabVIEW 2013
Lokalizacja: Gliwice

Karta USB-6009, enkoder Lika I41 i LabVIEW

Post autor: Ramon »

No to kolejne pytanie - tym razem typowo z tematu elektroniki i elektryki. Karta podaje mi prąd 5V i 200mA, to jest jasne. Od wczoraj próbuję znaleźć ile mA potrzebuje ten enkoder i - wierzcie mi lub nie - nigdzie nie ma takiej informacji. Ani w manualu, ani na stronie www, przez google też nie mogę tego ogarnąć. No i teraz moje przemyślenia - zależy mi na Waszej opinii zanim to podłączę i coś spalę.

Z mojej wiedzy na tematy prądowe wynika, że jeżeli zasilacz do jakiegoś urządzenia ma wyższe mA niż to urządzenie potrzebuje to w zasadznie nic się nie stanie, a nawet będzie się mniej grzał. Czy tak samo jest w tym przypadku? Strzelam, że enkoder nie będzie potrzebwał aż tylu mA, więc czy po podłączeniu do USB 6009 nic się nie popali?

edit: Bo mam jeszcze zewnętrzny zasilacz laboratoryjny PowerLab 302D, ale wolałbym korzystać z jak najmniejszej ilości zewnętrznych urządzeń. Zwłaszcza, że to znów będzie wymagało przerabiania wtyczek na przewodach.

edit2: Znalazłem w jednym z katalogów, że Lika i41 pobiera około 70mA. W związku z tym pytanie wyżej dalej aktualne - czy mogę to spokojnie podłączyć, czy muszę zastosować jakieś 'środki ostrożności'.
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Karta USB-6009, enkoder Lika I41 i LabVIEW

Post autor: PiDi »

1) Jak już sam znalazłeś, według dokumentacji ten enkoder ciągnie max 70 mA (gdzieś mi się rzuciło w oczy przy przeglądzie, że typowo 50 mA). Nawet, jeśli byś tego nie miał w dokumentacji, to masz zasilacz laboratoryjny - podłączasz enkoder i patrzysz, ile prądu ciągnie z zasilacza.
2)
jeżeli zasilacz do jakiegoś urządzenia ma wyższe mA niż to urządzenie potrzebuje to w zasadznie nic się nie stanie
A "w zasadzie" co by się miało stać?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ramon
Posty: 13
Rejestracja: 16 lis 2014 15:03
Wersja środowiska: LabVIEW 2013
Lokalizacja: Gliwice

Karta USB-6009, enkoder Lika I41 i LabVIEW

Post autor: Ramon »

"W zasadzie" nie wiedziałem na 100%, dlatego chciałem dopytać i o to :) Tak czy inaczej połączyłem enkoder do karty w następujący sposób:
- żółty przewód sygnał A do wejścia PFIO
- czerwony przewód zasilania do 5v
- czarny przewód 0VDC do GND.
Wszystko działa tak jak należy, tj. po zaimplementowaniu bloku z licznikiem przy obracaniu wałkiem enkodera zlicza impulsy. Oczywiście tylko w górę, niezależnie od tego w którą stronę się kręci, niemniej jednak do mojego projektu jest to wystarczające. Teraz zabieram się do dalszych działań (małymi kroczkami do celu). Nie będę tworzył nowego tematu, bo i tak wszystko obraca się wokół karty i enkodera, dlatego pytał będę wciąż tu.

Chcę teraz napisać program, który co X impulsów będzie załączał diodę na dany okres czasu (załóżmy, że na Y impulsów). Ma to być taki wstęp do głównego problemu, tj. tego samego, ale z kamerą liniową i akwizycją obrazu. Myślę nad sposobem, w jaki to rozwiązać. Pierwsze co znalazłem i co przyszło mi do głowy to użycie bloku Event Structure. Ale może są jakieś inne - prostsze - metody? Bo mówiąc wprost i bez ogródek Event Structure to - jeszcze - jest dla mnie czarna magia i dopiero rozgryzam ten blok. Jakieś rady co do tego?
Ostatnio zmieniony 08 gru 2014 11:14 przez Ramon, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ