PXI vs PCI

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

PXI vs PCI

Post autor: Jamal79 »

Siema
Moze mi ktos napisac jak to wogole dziala?? Zamierzam kupic karte pomiarowa NI-4461 (pomiar dzwieku). Pomiar dzwieku ma sie odbywac w dwoch roznych labolatoriach, zgodnie z ISO 3741 oraz ISO 7035. Generaalnie niejest wymagana kosmiczna predkosc pomiarow.
Mam do wyboru PCI i PXI.
Czytalem gdzies, ze na PXI mozna zainstalowac OS'a itd. Jest to normalny system czy jakis dedykowany. Domyslam sie ze to normalny komputer zadaptowany do ramy PXI ze specjalna szyna umozliwiajacy szybka i bezawaryja komunikacje. Ale moge sie mylic. Jak to wyglada z zabezpieczeniami sieciowymi i wogole. Jakich reakcji z mojego IT moge sie spodziewac?? Wiem ze XP traci supportowanie w nastepnym roku, mozna tam zainstalowac 7??

Liczac pobierznie
- karta kosztuje tyle samo
- PCI - wymaga komputera i po sprawie (max) 3k PLN
- PXI - wymaga ramy i controlera co daje nam ze (min) 10k PLN

Co otrzymuje wydajac wydajac 7k wiecej??

Sorry ze zasypuje was z pozoru blachymi pytaniami itd. Oczywiscie, moglbym pogrzebac i poszukac gdzies indziej lub zapytac w NI. Wolal bym uzyskac opinie uzytkownikow, nie handlowcow. :)
Ostatnio zmieniony 12 gru 2013 09:02 przez Jamal79, łącznie zmieniany 1 raz.
Bernard_K
Posty: 26
Rejestracja: 07 sty 2010 23:32
Wersja środowiska: LabVIEW 2013
Lokalizacja: Wrocław / Oleśnica

Re: PXI vs PCI

Post autor: Bernard_K »

Jamal79 pisze:Siema
Czytalem gdzies, ze na PXI mozna zainstalowac OS'a itd. Jest to normalny system czy jakis dedykowany. Domyslam sie ze to normalny komputer zadaptowany do ramy PXI ze specjalna szyna umozliwiajacy szybka i bezawaryja komunikacje. Ale moge sie mylic. Jak to wyglada z zabezpieczeniami sieciowymi i wogole. Jakich reakcji z mojego IT moge sie spodziewac?? Wiem ze XP traci supportowanie w nastepnym roku, mozna tam zainstalowac 7??
Kontroler PXI to jest pełnoprawny komputer PC. Na 100% hula na nim WinXP i Win7 bez problemów.
Jedyne, na co powinieneś zwrócić uwagę, to aby instalka Windowsa miała zintegrowane sterowniki SATA (w przypadku XP).
Od strony IT wygląda to dokładnie tak samo jak z normalnym stacjonarnym PC, te same reguły dostępu i zabezpieczeń.

Natomiast to czy potrzebujesz PXI, czy wystarczy ci karta PCI w kompie, to już inna sprawa.
PXI mógłby wykazać swoją przewagę nad PC, gdybyś planował rozbudowywać system w przyszłości o następne karty, robił synchronizację między nimi, itp.
Z doświadczenia ci powiem, że u mnie PXI zawieszały się tylko wtedy, kiedy HDD miał bad sektory lub był uszkodzony kontroler (1 przypadek), a chodziły 24h/dobę przez cały rok na okrągło, często będąc traktowane "z buta".
(-"Proszę wyłączyć komputer" - operator w tym momencie wyłączył zasilanie).
Dlaczego PXI jest "lepszy" od PCta, to najpełniej na pewno wytłumaczy ci NI ;)
laradek
Posty: 47
Rejestracja: 06 kwie 2013 18:25
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: PXI vs PCI

Post autor: laradek »

Ja na około 15 sztuk PXI na produkcji miałem średnio co miesiąc stawianie systemu od nowa. A pańcio nie chciał żebyśmy sobie zrobili obrazy :) Najsłabszym elementem tego jest HDD, tak jak pisze Bernard.
Pozdro dla kolegi z mordoru :ymdevil:
laradek
Posty: 47
Rejestracja: 06 kwie 2013 18:25
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: PXI vs PCI

Post autor: laradek »

Był taki wątek pt. "Korzyści z PXI" założony przeze mnie 6 kwietnia tego roku:
viewtopic.php?f=5&t=4513

Są odpowiedzi kilku tutejszych speców :)
Bernard_K
Posty: 26
Rejestracja: 07 sty 2010 23:32
Wersja środowiska: LabVIEW 2013
Lokalizacja: Wrocław / Oleśnica

Re: PXI vs PCI

Post autor: Bernard_K »

laradek pisze:Ja na około 15 sztuk PXI na produkcji miałem średnio co miesiąc stawianie systemu od nowa. A pańcio nie chciał żebyśmy sobie zrobili obrazy :) Najsłabszym elementem tego jest HDD, tak jak pisze Bernard.
My jesteśmy nie miarodajni, bo byliśmy kustoszami nastoletnich strucli pamiętających jeszcze czasy Bismarcka i do tego jeszcze mieliśmy nierzadko troglodytów na linii :))
HDD jak na warunki i sposób eksploatacji żyły nad podziw długo. To są przecież standardowe dyski 2.5" , więc to jak szybko padną zależy tylko od tego, jak bardzo się nasi przyjaciele z Azji postarali.
Jeszcze jednym słabym ogniwem jest zasilacz w chassis. Co prawda za naszej kadencji chyba żaden nie padł, ale za poprzedników to i owszem, zdarzało się.
Zresztą, to tak jak z komputerem: może paść HDD, zasilacz, płyta główna, pamięć... Wychodząc z takiego założenia, że zaraz coś zdechnie, najlepiej kupić drewniane liczydło i nie używać, żeby się nie zużywało =))

Generalnie jest tak jak Bogdani napisał tu:
bogdani pisze:PXI jest fajny, ale nie zawsze jest niezbędny, są też inne platformy NI, czy też zwykłe PC. Wszystko zależy od wymagań ...
To tak jakbyś chciał pojechać np. z domu na lotnisko. Starym fiacikiem dojedziesz i najnowszym mercedesem. Kwestia, jak wygodnie, jak szybko, jak niezawodnie.
laradek pisze:Pozdro dla kolegi z mordoru :ymdevil:
Ja już nie Mordor, ja Valhalla i to na urlopie \:D/
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

PXI vs PCI

Post autor: Jamal79 »

Dzieki za zainteresowanie i komenty.
Poprzedni temat czytalem ale tam raczej byla sprawa namowienia klienta na zakup PXI (tam raczej sprzedawcy mieli swoj glos :) )

Padajace dyski i inne FAQi dotyczace PXI, ktore tu wymieniliscie raczej sa zatajane przez NI.

Tak, mozliwe ze bedzie rozbudowywany system i mozliwe, ze platforma bedzie przezucana z laboratotium do laboratorium. Okazuje sie, ze koszt platformy jest wyzszy niz koszt czujnikow.

Obecnie odziecdziczylem sprzet i oprogramowanie chulajace na LV 8.2 z GOOPem. Program sluzy do pomiaru poziomu dzwieku w komorze pomiarowej. (Reverberation Room, zapomnialem jak fachowo to po polsku sie nazywa :( ) Chcemy wymienic sprzet ale nie moge zmienic go w kodzie bo cowazniejsze VI'je sa zabezpieczone haslem. A firma ktora to stworzyla poszla w rozsypke. Dlatego rozwazamy mozliwosc zakupy nowej platformy bo Naprawa starych 25 letnich czujnikow kosztuje tyle co nowy bezprzewodowy ...
Bernard_K
Posty: 26
Rejestracja: 07 sty 2010 23:32
Wersja środowiska: LabVIEW 2013
Lokalizacja: Wrocław / Oleśnica

Re: PXI vs PCI

Post autor: Bernard_K »

Jamal79 pisze: Padajace dyski i inne FAQi dotyczace PXI, ktore tu wymieniliscie raczej sa zatajane przez NI.
Nie nie nie nie nie, to nie tak, że NI coś zataja.

Dysków NI nie produkuje, kupuje i składa z tego, co jest na rynku. Z pamięciami jest to samo, kości są standardowe. Po prostu dobrze jest wiedzieć, co ma się zainstalowane, dzięki temu czasami da się przewidzieć problemy :)

Oczywiście PC też będzie działać, pytanie jaki to ma być system? Jeśli wystarczą 1 - 3 karty i nikt za 2 lata nie wpadnie na pomysł, żeby to modyfikowac, to kup PC (rzecz jasna przemysłowy). Jeśli jednak plany są ambitne i co najważniejsze poparte funduszami, kupuj PXI. To jest standard. Zresztą wcale nie musisz kupować PXI w NI, co najmniej jedna inna uznana w świecie sprzętu pomiarowego firma też robi PXI ;-)

Zaciekawił mnie temat software'u: rozumiem, że masz gotowy program z czasów dinozaurów, w którym na stałe wpisane są parametry sprzętu?
Jako, że wspomniałes o *.vi, rozumiem także, że masz kod źródłowy, tyle tylko, że zahasłowany. Zapewne wiesz, że hasło nie koduje diagramu, a tylko uniemożliwia jego podgląd?
Hmmm... jako że chodzi o LV8.2 musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, na ile etyczne będzie "obejście" tego problemu :ymdevil:
Jeśli nie obawiasz się wylądować w 9 kręgu piekieł programistów, możesz zacząć od tego

P.S. w nowych wersjach LV to wyżej już nie działa :p
Awatar użytkownika
wino
Posty: 549
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW
Lokalizacja: Kraków

Re: PXI vs PCI

Post autor: wino »

Jeśli chodzi o hasła w VI, to polecam gorący topik

viewtopic.php?f=3&t=1404&p=6946&hilit=phder#p6946

Jeśli chodzi o PXI, to mi zasilacze nie padają, pomimo tego, że przewinęło się przeze mnie z 20 PXI. Co do dysków to polecam SSD (za drobną opłatą :) ) i mniej części wirujących tym bezpieczniej :D
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

PXI vs PCI

Post autor: Jamal79 »

Wiecie jak to jest. mam ambicje zrobic wszystko od nowa i po "swojemu".Gdy sobie pomysle, ze mam sie silowac i meczyc. To jestem coraz blizej zdania, ze nie warto i wystarczy "polatac" istniejacy kod.
Z prawami autorskimi to raczej niebedzie problemu bo zadnych nie narusze :)
Kod jest tak napisany, ze wspolpracuje scisle z accessem, wszystkie parametry sa tam zapisane oraz tam zapisuje wyniki :(
Jak chcesz cos zrobic, to najpierw musisz to wywolac z bazy danych. Jest zainstalowany MAX (jakas stara wersja), Niema w niej zapisanych zadnych taskow, teoretycznie niewiem nawet czy do obliczen przesylane sa wartosci w V czy dB itd. Bo wszsytko czyta z bazy danych i rozpowszechnia poprzez Globale. To samo sie dotyczy obliczenia przeplywu powietrza, mierzona jest predkosc w kanale i przeliczana na m3 badz l.
Toretycznie dosc prosta sprawa, namierzyc w bazie danych miejsce z ktorego wywoluje. Zrobic VI'a, ktory w to miejsce bedzie wpisywal nowe dane. Ale to takie kombinowane :(

PS. Domyslam sie, ze nie maja wplywu na dyski montowane w controlerach, ale tez nie ostrzegaja, ze sa dosc wadliwe i polecaja za doplata Solidy.

Dzieki za wszelkie "tipsy" obgadamy wszytkie za i przeciw. Pewnie wybierzemy PXI a szef i tak da nam fundusz na PCI...
ODPOWIEDZ