Sterowanie PID napędem ECOdrive za pomocą karty NI USB-6008

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
gumas
Posty: 5
Rejestracja: 03 sty 2013 21:26
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Sterowanie PID napędem ECOdrive za pomocą karty NI USB-6008

Post autor: gumas »

Witam! Mam za zadanie stworzenie układu sterowania PID stołem krzyżowym (tylko jedną osią) za pomocą karty NI USB-6008. Stół wyposażony jest w napędy bosh rexroth DKC01.1-040-7-FW oraz serwonapędy MKD090B-047-GG1-KN.

Do sterowania stołem wymagany jest sygnał różnicowy w zakresie +/- 10V, natomiast zakres karty to 0-5V. Problem ten rozwiązałem stosując konwerter napięć.
Problemem pozostaje odebranie i przetworzenie sygnałów z enkodera (interesuje mnie tylko format absolutny SSI - komunikacja szeregowa RS-422).

Czy ktokolwiek miał styczność z tego typu układem i jest w stanie w jakikolwiek sposób pomóc?

Czy karta NI USB-6008 jest w stanie pracować w charakterze interfejsu cyfrowego?
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Sterowanie PID napędem ECOdrive za pomocą karty NI USB-6008

Post autor: Mikrobi »

Sugeruję raczej wykorzystać do kumunikacji interfejs portu szeregowego RS. Łatwiej będzie zrealizować komunikację na zasadzie przesyłania komend z portu szegerowego. Najszybciej będzie wykorzystać RS232 przez konwerter RS232-RS422 albo przez wirtualny port szeregowy - konwerter USB na RS422. Potrzebna bedzie wtedy lista komend, czyli manual i wątek komunikujący się z urządzeniem.
W przykładach w LabVIEW (Help>> Find Examples) znajdziesz gotowe przykłady wysylania i odbierania komend: na przykład Basic Serial Read and Write.
Sama karta wykorzystywana jako interfejs komunikujący się przez USB i udający port szeregowy to nie jest dobre rozwiązanie, prosciej i szybciej bedzie wykorzystac klasyczny port szeregowy lub konwerter portu szeregowego na USB.

W razie pytań: zapraszam do dalszej dyskusji.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
gumas
Posty: 5
Rejestracja: 03 sty 2013 21:26
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Sterowanie PID napędem ECOdrive za pomocą karty NI USB-6008

Post autor: gumas »

Właśnie zastanawiałem się nad tego typu rozwiązaniem, akurat posiadam converter ADAM-4520 z dwukierunkową transmisją. Pozostaje mi teraz przetestować rozwiązanie.

Jak będzie wyglądało opóźnienie układu w pętli sprzężenia zwrotnego?
Czy w dużej mierze stracę na dokładności pozycjonowania?
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Sterowanie PID napędem ECOdrive za pomocą karty NI USB-6008

Post autor: Mikrobi »

Na te pytanie najpewniejsza będzie odpowiedź wynikającą z doświadczeń na tym sprzęcie.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
gumas
Posty: 5
Rejestracja: 03 sty 2013 21:26
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Sterowanie PID napędem ECOdrive za pomocą karty NI USB-6008

Post autor: gumas »

Czy będę w stanie wygenerować w LabView i wysłać na port RS sygnał ?
przebieg pulsujący z wyraźną przerwą Tp
przebieg pulsujący z wyraźną przerwą Tp
ODPOWIEDZ