Problem z odczytem poprzez VISA na USB

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
Awatar użytkownika
chamakus
Posty: 37
Rejestracja: 19 cze 2012 15:20
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Problem z odczytem poprzez VISA na USB

Post autor: chamakus »

Witam,

Mam problem z odczytywaniem danych z urządzenia poprzez bloczek VISA na usb.
Zainstalowałem sterownik dla urządzenia za pomocą aplikacji Driver Wizard.
Po instalcji wszystko działa prawidłowo, tzn. po uruchomieniu mojego programiku w LabView (wybraniu konkretnego usb) otrzymuję dane z urządzenia.
Problem pojawia się po restracie urządzenia, tzn. np po wyjęciu wtyczki usb lub restarcie laptopa (bądź stan uśpienia).
Po ponownym wpięciu USB (restarcie laptopa) program co prawda widzi możliwość wyboru tego urządzenia ale nie otrzymuję danych - jakby się z nim nie komunikował - cisza i nic :(

Dopiero ponowne odistalowanie sterowników dla VISA USB (manager urządzeń dla Windows - sterowniki) i ponowne użycie WIZARD DRIVER (na nowo sterowniki dla VISA) pozawalają odpalić moje urządzenie w VI.

Czy jest jakiś sposób aby po restracie kompa/ wył urządzenia USB można było je odczytywać?
Awatar użytkownika
conioo
Posty: 53
Rejestracja: 22 mar 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: Kraków

Problem z odczytem poprzez VISA na USB

Post autor: conioo »

Jakie to urządzenie? Możesz załączyć fragment kodu, gdzie jest inicjalizacja urządzenia albo podać przykład jaki jest identyfikator urządzenia w VISA?
Awatar użytkownika
chamakus
Posty: 37
Rejestracja: 19 cze 2012 15:20
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Problem z odczytem poprzez VISA na USB

Post autor: chamakus »

Witam,

Kod obsługujący VISA usb mam na innym kompie (zamieszczę jak tylko dostanę się do kompa).

Ale zauważyłem coś podobnego dla obsługi ARDUINO pod LIFA (LabVIEW Interface for Arduino) pod USB.

1. Ładuję softa LIFA BASE.PDE do Arduino (poprzez programik do obsługi).
2. Odpalam program w LV z potencjometrem - ładuję go do Arduino - miga dioda na płytce i wszystko śmiga super.

Ale po zamknięciu kompa (odłączeniu kabla USB) ponowne odpalenie programu w LV nie pozwala mi na odbieranie danych z Arduino.
Na początku bardzo przycinał się program (napięcie w czasie - skaczą odczty) a potem wysiada.
Zdarza się że w ogóle nie pojawiają się wartości, leci tylko oś czasu - odczyty napięcie ZERO - niezależnie od kręcenie potencjometrem.

Ponowne zainstalowanie sterowników do płytki Arduino - LIFA BASE... i ponowne odpalenie kodu w LV - wszystko działa...

Czy to jest jakiś problem z obsługą samego USB pod LV, czy coś w windowsie/kompie nie tak.

Ten sam przypadek jaki występuje przy obsłudze urządzenia na USB pod bloczek VISA... jak się załadują sterowniki, wszystko działa, ale po restarcie w programie LV nie pojawiają się dane z portu - MARTWY


Przykładowy kod do potencjometru dla Arduino.
Załączniki
Potencjometr analogowy.vi
(431.76 KiB) Pobrany 436 razy
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Problem z odczytem poprzez VISA na USB

Post autor: PiDi »

Pomoc dot. Arduino chyba łatwiej uzyskasz bezpośrednio u źródła: https://decibel.ni.com/content/groups/l ... or-arduino .
Natomiast problem z VISA jest podejrzany. Po pierwsze - nie bardzo wiem, co to jest ten "Driver Wizard". Po drugie - czy równocześnie z restartem kompa resetujesz też urządzenie? Czy po resecie urządzenia komunikacja działa?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
chamakus
Posty: 37
Rejestracja: 19 cze 2012 15:20
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Problem z odczytem poprzez VISA na USB

Post autor: chamakus »

DRIVER WIZARD to narzędzie NI do instalacji sterowników dla LabVIEW.
Odnośnie instalacji urządzenia pod USB za pomocą DRIVER WIZARD http://www.ni.com/white-paper/4478/en

Odośnie samego DRIVER WIZARD http://digital.ni.com/public.nsf/allkb/ ... A1007B88DA

Odnośnie pytania o resetowanie urządzenia, w jakim sensie?
Awatar użytkownika
chamakus
Posty: 37
Rejestracja: 19 cze 2012 15:20
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Problem z odczytem poprzez VISA na USB

Post autor: chamakus »

Odczytuję dane z myszki komputerowej - starej kulkowej z oldschoolowym złączem (mam tylko ze złączem PS/2).
Korzystam z przejściówki PS/2 --> USB (w laptopie).
Problem ZANIKA gdy zamiast myszki z PS/2 (poprzez ADAPTER PS/2 --> USB) podłączę myszkę z bezpośrednim własnym złączem USB, bez przejściówki. Przy takiej myszce mogę wznowić odczytywanie nawet po wyjęciu przewodu i ponownym podłączeniu. Działa nawet po restarcie kompa. Nie muszę za każdym resecie systemu wznawiać instalacji sterowników VISA (za pomocą DRIVER WIZARD NI).
Co prawda mysz posiadająca bezpośrednio złącze USB jest optyczna ale myślę, że problem leży po stronie samego ADAPTERA PS/2 --> USB. A nie zasady działania kulka/optyka.

Czyli adapter za 15zł z "MM" robi zamieszanie... albo nie umiejętność skonfigurowania w windowsie/LV.

Pytanie czy mój egzemplarz przejściówki do kitu, czy poprostu tak chińszczyzna już ma...?
ODPOWIEDZ