Arduino - dziwne zachowanie jednego wyjścia PWM

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Arduino - dziwne zachowanie jednego wyjścia PWM

Post autor: smiga »

Zakupiłem sobie ostatnio Arduino Uno (fajne), testowałem różne proste układziki i napotkałem na problem, którego nie rozumiem ... więc wrzucam na forum może Koledzy podpowiedzą ;)
Zbudowałem sobie układ jak poniżej - trójkolorowa dioda LED jest sterowana z wyjść 6,5,3 (PWM) i oświetla fotorezystor (wejście analog 1). Napięcie na dzielniku fotorezystor, rezystor na wejściu analog 1 steruje częstotliwością buzzera (wyjście pin 8). Nie wiem dlaczego, ale wyjście 3 przestało działać jak PWM, to znaczy zmiana wartości Blue od 0 do 254 daje napięcie 0 na wyjściu 3, a 255 daje 5V. Usunięcie ze schematu blokowego Buzzera przywraca normalną funkcjonalność PWM ... dlaczego?
Załączniki
arduino.png
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
AGF
Posty: 109
Rejestracja: 26 lut 2010 13:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Arduino - dziwne zachowanie jednego wyjścia PWM

Post autor: AGF »

Witam.
Co do arduino to jeszcze nie miałem kontaktu z tymi płytkami i ich softem, więc może być tak że mój post jest bez sensu..
Ale z tego co widzę to arduino uno opiera się na ATemega 328 a ta ma tylko 3 niezależne timery. Jeżeli więc każdy pwm jest implementowany na innym liczniku to będzie problem z korzystaniem z buzzera albo vice versa. Może więc buzzer jest zmapowany na jednym z pwm-owych timerów? To jak to działa naprawdę zależy od frameworku oprogramowania adurino w uC oczywiście.

A tak poza tym to dosyć obiecująco wygląda ten tool do LV, kolejny pomysł na super szybkie prototypowanie :D

Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Arduino - dziwne zachowanie jednego wyjścia PWM

Post autor: smiga »

Dziękuję za wytłumaczenie - brzmi to logicznie.
Jeżeli ATemega 328 ma 3 timery i 6 kanałów PWM to rozumiem, że każdy z kanałów nie może być niezależny?
W toolkicie sugerowane wyjścia PWM to piny 3,5,6. Podejrzewam więc, że pozostałych nie mam do dyspozycji z poziomu LabVIEW.
Każdy sprzęt ma ograniczenia, więc biorąc pod uwagę ich istnienie bawię się dalej :)
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Arduino - dziwne zachowanie jednego wyjścia PWM

Post autor: smiga »

Wrzuciłem temat na strony NI - może ktoś z Twórców LIFA coś dopowie:
http://decibel.ni.com/content/thread/10596?tstart=0
Dzięki raz jeszcze AGF za zainteresowanie tematem i wyjaśnienia.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ