Konfiguracja karty DAQ - task i virtual channel

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
rafu_omc
Posty: 11
Rejestracja: 14 mar 2011 16:03
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Konfiguracja karty DAQ - task i virtual channel

Post autor: rafu_omc »

Witam wszystkich!
Mam pytanie dotyczące zbierania danych z czujników poprzez kartę DAQ.
- Chodzi mi dokładnie o konfigurację karty pomiarowej, czyli o tworzenie nowych tasków i kanałów wirtualnych. Nie wiem czym sie różni tworzenie zadania od tworzenia wirtualnego kanału skoro ustawia się te same parametry.
- I czy trzeba tworzyć jednocześnie zadanie i wirtualny kanał pomiarowy.
- A także czym się różnią bloczki do zbierania danych "AI Sample channel.vi" i np. "DAQmx Read.vi". Czy można je stosować zamiennie(w sensie czy służą do tego samego celu).

Proszę o pomoc ponieważ nie chce uszkodzić karty!
Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi.
Dołączam też kilka screenów, żeby dokładniej naświetlić o co mi chodzi.
Załączniki
konfiguracja_karty.JPG
task_podłączenie.JPG
task.JPG
kanał_wirtualny_podłaczenie.JPG
kanał_wirtualny.JPG
Awatar użytkownika
Nowszy
Posty: 504
Rejestracja: 30 maja 2008 08:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Konfiguracja karty DAQ - task i virtual channel

Post autor: Nowszy »

Witaj

Kartę możesz uszkodzić raczej tylko przez podłączenie zbyt wysokiego napięcia\prądu - od strony programowej nie da się raczej nic zepsuć.

Odpowiadając na twoje pytania:
- zadanie (task) to kolekcja kanałów. Każdy kanał definiuje osobną linię we\wy na karcie, łącznie z parametrami takimi jak typ pomiaru (napięcie, temperatura, etc), skala, jednostka i inne. Natomiast zadanie zawiera kolekcję jednego lub kilku kanałów (można albo wstawić zdefiniowane wcześniej kanały wirtualne albo stworzyć je wewnątrz zadania). Dodatkowo zadanie definiuje parametry próbkowania (częstotliwość, liczba próbek). Tak więc możesz albo najpierw stworzyć poszczególne kanały a dopiero potem zadanie je wykorzystujące, albo od razu zadanie.
- nie mam pojęcia co to jest AI Sample Channel.vi - domyślam się że to z jakiejś bardzo starej wersji sterownika DAQ - napisz jakich wersji LV i DAQ (DAQmx) używasz
Pozdrawiam, Maciek Antonik
Edu4Industry
rafu_omc
Posty: 11
Rejestracja: 14 mar 2011 16:03
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Konfiguracja karty DAQ - task i virtual channel

Post autor: rafu_omc »

Witam ponownie
Dzięki za odpowiedź!
Otóż docelowo do utworzonych przeze mnie kanałów pomiarowych mają być podłączone czujniki: siły i przemieszczenia a także myślę, że też i temperatury (termopara albo np. PT100), a także chcę generować sygnały wyjściowe analogowe i cyfrowe(potrzebne do komunikacji z folownikiem sterującym prędkością silnika silnika). Ale tym będe zajmował się dopiero jak zapoznam się z sadami pomiarów w LabView (nie chciałbym uszkodzić sprzętu bo nie jest mój a ja nie jestem specem od LabView).
Pracuję na wersji LabView 2010, Measurement&Autoamtion Explorer wersja 4.7. Karta pomiarowa to PCI 6036E.
Jeśli chodzi o bloczek AI Sample Channel.vi to znalazłem go tutaj: Measurement I/O ->Data Acquisition ->Analog Input -> AI Sample Channel.vi(i wiele innych .vi jak np. AI Read.vi).
Czy do akwizycji generowania sygnałów można stosować zamiennie funkcje z palety: Measurement I/O -> DAQmx - Data Acquisition oraz Measurement I/O ->Data Acquisition?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ