Kamera na podczerwień

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
taba24
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010 23:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Kamera na podczerwień

Post autor: taba24 »

Witam!
Muszę dokonać zakupu kamery na podczerwień (najlepiej na głęboką podczerwień), aby wykorzystać ją do projektu. Nie wiem czym się kierować przy doborze takiej kamery. Najlepiej by było gdyby miała ona sterowniki do Labview, więc chciałem się dowiedzieć czy ktoś się zetknął z tą tematyką i może mi coś polecić. Cena może przekroczyć 1000zł ,ale im tańsza tym lepiej. Czy do takiej kamery potrzebne są specjalne sterowniki lub biblioteki czy wystarczą standardowe biblioteki w Windowsie...
Z góry dzięki za pomoc.
vugie
Posty: 383
Rejestracja: 17 lis 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Warszawa

Kamera na podczerwień

Post autor: vugie »

Czy to ma być kamera termograficzna?
taba24
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010 23:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Kamera na podczerwień

Post autor: taba24 »

Nie, chyba nie. Promotor powiedział żebym znalazł kamerę na podczerwień, najlepiej głęboką podczerwień, chodzi o widzenie nocne, ale jak będą dodatkowe szczegóły/informacje z obrazu to jeszcze lepiej. Chodzi o fuzję obrazu z kamery normalnej i podczerwonej....
vugie
Posty: 383
Rejestracja: 17 lis 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Warszawa

Kamera na podczerwień

Post autor: vugie »

Pojęcie "głęboka podczerwień" jest bardzo nieprecyzyjne. Widzenie nocne też jednoznacznie zakresu długości fal nie identyfikuje nie identyfikuje. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest kamera CMOS, która dość daleko sięga w podczerwień (900-1000 nm). Koszt niewypasionej kamery z obiektywem i filtrem odcinającym światło widzialne będzie właśnie lekko przekraczał 1000 zł. Im dalej w podczerwień tym drożej: kamera na zakres do 3 um to będzie jakieś 8000 zł (trochę strzelam bo z tym zakresem mało miałem do czynienia) plus zupełnie mi nie znana cena optyki. Natomiast na zakres termiczny 8-14 um (przez niektórych zwany średnią, a przez innych daleką podczerwienią) najtańsza kamera, którą znalazłem (z tych które w ogóle dają się podłączyć do komputera w trybie on-line) kosztuje koło 18000 zł.

Czy to widzenie nocne ma się odbywać przy jakimś oświetleniu (na przykład diodami IR), czy czysto pasywnie? W pomieszczeniu czy na zewnątrz?
taba24
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010 23:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Kamera na podczerwień

Post autor: taba24 »

Powinno być oświetlone (najpewniej diodami IR) a zastosowana będzie do wnętrza . Wiem, że pojecie 'głęboka podczerwień' jest nieprecyzyjne ale nie dopytałem się, więc na razie tyle wiem. A jak jest ze sterownikami, czy każda kamerę podłączaną przez USB czy firewire można używać w Labview czy trzeba się zagłębiać lub orientować sposobie komunikacki kamery i Labview. Mógłbyś podać jakieś konkretne modele, żebym miał punkt wyjścia...
vugie
Posty: 383
Rejestracja: 17 lis 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Warszawa

Kamera na podczerwień

Post autor: vugie »

To według mnie najrozsądniej będzie użyć zwykłej, czarno-białej kamery z matrycą CMOS.
Ze sterownikami jest różnie. Większość kamer ma drivery do DirectShow - można wtedy stosunkowo łatwo przechwycić obraz w LabVIEW - jeżeli tylko masz moduł Vision. Jeżeli nie masz to jest trochę gorzej - można wtedy albo dobierać się do DirectShow przez .NETy czy inne ActiveXy, albo użyć DLL, którą zwykle producent dołącza. Nie należy jednak kierować się przy doborze kamery tym, czy ma ona sterowniki do LabVIEW - nierzadko nadają się one tylko jako świetny przykład na to jak nie należy pisać sterowników.
Ja ostatnio nabywałem kamerkę iCube firmy NET Gmbh i sprawuje się fajnie. Drivery zrobiłem sam (z DLL) i jeżeli miałbyś jej użyć i projekt jest niekomercyjny, to powiedzmy że się jakoś dogadamy :)
Awatar użytkownika
coolfon
Posty: 232
Rejestracja: 01 gru 2007 08:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Kontakt:

Kamera na podczerwień

Post autor: coolfon »

Jeśli w grę wchodzi oświetlanie dodatkowymi diodami IR, to ja proponuję takie rozwiązanie ;)

http://www.hoagieshouse.com/IR/
http://www.rtftechnologies.org/electron ... webcam.htm
http://www.youtube.com/watch?v=yC3kJ2zjcbc

Koszt - max 100 zł :)

Osobiście sprawdzałem, działa! Jak masz jakieś pytania to wal śmiało.
taba24
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010 23:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Kamera na podczerwień

Post autor: taba24 »

Tak, mam moduł Vision.
ODPOWIEDZ