Wyzwalanie "sampli" licznikiem (licznikami)

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
lisdarek
Posty: 3
Rejestracja: 20 lip 2010 12:10
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Wyzwalanie "sampli" licznikiem (licznikami)

Post autor: lisdarek »

Mam pytanko. Czy da się z karty wyposazonej w D I/O, bufor, liczniki - współpracującej z Daqmx - wyzwalać próbki z bufora nie bezpośrednio sygnałem zegarowym tylko licznikiem w różnych odstepach czasowych? Zależy mi też na tym, aby uzyskać rozdzielczości czasowe rzędu kilku us i rzędu s. Karta do dyspozycji PCI-6229
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Wyzwalanie "sampli" licznikiem (licznikami)

Post autor: bogdani »

Zakładam że chcesz generować sygnał z bufora.

Powinno się dać tak zrobić: NI-DAQmx: Retriggerable Analog Output -- LabVIEW

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
lisdarek
Posty: 3
Rejestracja: 20 lip 2010 12:10
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Wyzwalanie "sampli" licznikiem (licznikami)

Post autor: lisdarek »

Dzięki za wskazówkę. Moze uda mi sie przerobić ten przykład do własnego zastosowania. Sygnał zamierzam generować z bufora ale co więcej super by było jakby z bufora karty albo jakiegoś szybkiego dostepu do pamieci PC udało mi się przekazywać liczbę cyklów które ma zliczać licznik. Poza tym bedę generował sygnał cyfrowy. Uzyskałbym wtedy system deterministyczny i zaoszczedził sporo miejsca w buforze na próbki do wygenerowania.

Problem jest w tym, że chcąc wygenerować sygnały które są rozbieżne czasowo np 1us i np 1ms taktowane zegarem 1MHz trzeba wygenerować 10^3 sampli. Jeżeli udało by mi się wykorzystać mój pomysł to będe do takiego zadania potrzebował najwyżej 4 sample
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Wyzwalanie "sampli" licznikiem (licznikami)

Post autor: bogdani »

No to tego co chcesz zrobić ci się nie uda na tym. Na pewno nie uzyskasz szybkich reakcji na zmianę liczby cykli, pamiętaj że masz do czynienia z USB.
Do tego co chcesz zrobić, doskonale nadaje się jakieś FPGA np. z RIO, ale to już inna bajka.

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
lisdarek
Posty: 3
Rejestracja: 20 lip 2010 12:10
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Wyzwalanie "sampli" licznikiem (licznikami)

Post autor: lisdarek »

To nie jest karta na USB - to karta PCI - liczniki mogą być taktowane zegarem 80Mhz a bufor zegarem 1 Mhz. Zadanie jest lekko "karkołomne" :D dlatego zadałem problem na forum. Poza tym dla mnie jest zastanawiające, że projektantowi karty pomiarowej nie wpadł do głowy podobny do mojego pomysł i teraz żeby wygenerować prosty przebieg trzeba budować tablice rozmiarów rzędów tysiąca lub miliona zamiast kilku sampli. Chyba, że jest jakiś inny sposób, którego się nie doszukałem. Ewentualnie programisci sterowników daqmx nie wykorzystali w pełni możliwości drzemijących w kartach.
Czy sa gdzieś dostepne sterowniki (kody źródłowe) daqmx napisane w C/C++ ?
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Wyzwalanie "sampli" licznikiem (licznikami)

Post autor: bogdani »

Faktycznie mój błąd. Zapomniałem że masz kartę na PCI.
Pisząc że nie da się zrobić miałem na myśli nie generowanie na wyzwalany zegarem sygnał, ale to co pisałeś, żeby przekazywać liczbę cyklów które ma zliczać licznik.
To spowoduje, że pętle sterująca pracująca na PC nawet pod systemem RT, będzie potrzebowała chwili (więcej niż 1 us) na to żeby się wykonać i zmienić konfigurację karty.
Różne odstępy czasowe da się więc uzyskać, tylko będziesz miał przerwy między zmianą konfiguracji karty, a dokładnie licznika wyzwalającego wyjścia analogowe - no chyba że się mylę, pora późna, to człowiek czasem może głupoty pisać ;-)

Co do kodów źródłowych, to są one chyba tylko w NI :-)
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ