Multimetr Keithley 2002 + przejściówka GPIB/USB + LV 8.5

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
teslabox
Posty: 80
Rejestracja: 24 mar 2010 15:27
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Multimetr Keithley 2002 + przejściówka GPIB/USB + LV 8.5

Post autor: teslabox »

Witam wszystkich Forumowiczów!

Przeglądnąłem już kilkanaście postów na forum LV dot. sposobu komunikacji LV z multimetrami. Jednakże niestety "nie złapałem" idei, jak i co wysłać (komendy/dane do multimetru) z LV, żeby multimetr odpowiedział wysłaniem wyników pomiaru. Poza tym nie bardzo wiem jakie bloczki są niezbędne, aby utworzyć najprostszą aplikację, która odczyta wynika z multimetru.

Używam multimetru Keithley 2002 wraz z kartą rozszerzeń TCSCAN 2001 oraz LV 8.5. Zainstalowałem sterownik do multimetru Keithley 2002 (okienko Getting Started -> Tools -> Instrumentation -> Find Instrument Drivers -> Manufacturer: Keithley; Additional Keywords: 2002, zaznaczone: NI Cetified Drivers Only).
Czy aby używać karty rozszerzeń TCSCAN 2001 wmontowanej do multimetru muszę instalować dodatkowe sterowniki dla LV?

Czy mógłbym Was prosić o podstawową pomoc głównie w algorytmie wysłania komendy do multimetru i odczytu oraz w posługiwaniu się elementami (bloczkami) VISA, bo zauważyłem, że to te bloczki są odpowiedzialne za komunikację szeregową (USB)?

Czy są jakieś emulatory komputerowe multimetru, tak aby można było testować aplikacje LV bez podłączonego fizycznie multimetru?


Pozdrawiam,
Kuba
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 209
Rejestracja: 17 paź 2004 00:00
Lokalizacja: Aktualnie TRW

Re: Multimetr Keithley 2002 + przejściówka GPIB/USB + LV 8.5

Post autor: rumcajs »

Jeżeli zainstalowałeś sterowniki do Keithleya to wystarczy odnieść się do dokumentacji sterowników lub po prostu Helpa w LV dotyczącego VI Keithleya.
Ta wiedza powinna wystarczyć do uruchomienia pierwszego programu. Wraz ze sterownikami zainstalowały się również przykłady, poszukaj i przetestuj.
Do komunikacji z Keithleyem najwygodniej użyć RS232, nie trzeba kupować drogiej karty GPIB do PC (nie wiem czy istnieje i ile kosztuje przejściówka GPIB - USB).
Język poleceń SCPI (IEEE488.2) jest identyczny dla GPIB i RS232.
Jeżeli sterowniki nie oferują wystarczającej funkcjonalności do obsługi karty rozszerzeń SCAN 2001 to musisz samemu wysyłać/odbierać odpowiednie komendy SCPI poprzez VISA Read i VISA Write. Niestety trzeba wtedy przebrnąć najpierw przez manuala komend SCPI dla Keithleya aby móc coś zdziałać.
Można również zainstalować program do obsługi Keithleya i podejrzećjakie komendy wysyła w celu odpowiedniego skonfigurowania urządzenia i wykonania za jego pomocą pomiaru.
W załączniku manual, sterowniki i jakiś tam program kiedyś zrobiony na Keithleya - poglądowy.
r.u.m.c.a.j.s
Załączniki
keithley_2000.zip
sterowniki
(725.67 KiB) Pobrany 461 razy
V0.1.zip
przykład
(1.08 MiB) Pobrany 495 razy
2000_903_01B.zip
manual
(617.74 KiB) Pobrany 464 razy
ODPOWIEDZ