Rozpoznawanie znaków drogowych

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
swiety21
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2006 00:00

Rozpoznawanie znaków drogowych

Post autor: swiety21 »

Wiatm!
Mam do wykonania program wyszukujący i rozpoznający znaki drogowe na zdjeciu ale nie bardzo wiem jak sie za to zabrac bo zarys przetwarzania obrazów i IMAQa miałem minimalny i potrzebuje pomocy :(
Byłbym wdzieczny za wszelkie informacje dotyczace mojego problemu,algorytmu albo czegokolwiek :?
Gość
Posty: 656
Rejestracja: 10 lis 2003 00:00

Re: Rozpoznawanie znaków drogowych

Post autor: Gość »

Witam

1- Nie oczekuj rozwiązania problemu. Przynajmniej za friko.
2- IMAQ to bardzo wydajne narzędzie do rozpoznawania obrazów. Poszukaj w bloczkach "Match Pattern" i związanych z tym przykładów.
3- W Vision Assistant mozna zbudować cały skrypt rozpoznający wzorce (zakładka MachineVision) a następnie wygenerowac VI do LabVIEW
4- Podstawą do dalszych działań jest prawidłowo przygotowany obraz na wejściu i obraz wzorca. Przygotowanie obrazu (transformacja nieliniwa i liniowa, ewentualnie ekstrakcja koloru i tym podobne) najprościej zrobić w Vision Assisteant metodami doświadczalnymi (interaktywnie, analizując histogram na pzykład)
5- znaki dogowe to proste wzorce do rozpoznawania. Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z przetwarzaniem obrazów w Matlabie, KS, Vidas, lub czymkolwiek innym to nie przewidywałbym problemów.
6- Napisz coś więcej: jakie znaki masz rozpoznawać (no bo chyba nie wszystkie ...), skąd bierzesz obrazy wejściowe, jakiego są formatu i tak dalej.
Gość
Posty: 656
Rejestracja: 10 lis 2003 00:00

Re: Rozpoznawanie znaków drogowych

Post autor: Gość »

dzieki za informacje i udzielenie wskazówek :)
Do rozpoznawania mam znaki ograniczenia prędkości które podawane maja byc z kamerki ale w moim przypadku bedzie to poprostu gotowy zbiór zdjec znaków przy drodze znajdujacych sie w różnych warunkach.
swiety21
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2006 00:00

Re: Rozpoznawanie znaków drogowych

Post autor: swiety21 »

Wiatm!
Ponownie zwracam się z prośbą o udzielenie kilku wskazówek.Niestety tworzenie programu o którym wspominałem nie idzie mi zbyt dobrze :(
Rozpoznawanie znaków na podstawie porównywania ze wzorcem nie jest zbyt efektowne dlatego mam pytanie jak inaczej mógłbym rozpoznawać takie znaki na zdjęciach (może np. poszukiwanie okręgu na podstawie kwadratury koła?) Nie bardzo wiem jak sie za to zabrać dlatego prosze o wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam!
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Rozpoznawanie znaków drogowych

Post autor: bogdani »

Witaj

Możesz poszukiwać koła w obrazie, potem znaleźć jego środek i za pomocą OCRa rozpoznać wpisane cyferki.

W zasadzie musisz znaleźć czerwony okrąg, znalezienie czerwonego obszaru nie powinno być trudne. Następnie musisz wyznaczyć obszar wewnątrz okręgu i OCRem przeczytać co jest w środku napisane, tak to widzę w tej chwili na szybko.

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
vugie
Posty: 383
Rejestracja: 17 lis 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozpoznawanie znaków drogowych

Post autor: vugie »

Pisałem kiedyś program do rozpoznawania tęczówki oka (tyle, że nie w LV) i stosowałem właśnie wyszukiwanie koła. Algorytm opisałem w miarę szczegółowo na www.czyjeoko.prv.pl
Okazał się nawet całkiem efektywny. Tutaj faktycznie szukałbym dwóch koncentrycznych kół - takiego, w którego obrysie dominuje składowa czerwona i drugiego, gdzie w obrysie wswzystkie składowe są na wysokim poziomie (biały, czyli szary w praktyce). Dodatkowo można też sprawdzać stosunek ich śrenic, który jest znany. Nie wiem jakie próbki masz do dyspozycji, ale bardzo prawdopodobne, że ze względu na perspektywę nalezy szukać raczej elips.
Awatar użytkownika
mgawlik
Posty: 89
Rejestracja: 08 sie 2003 00:00
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Rozpoznawanie znaków drogowych

Post autor: mgawlik »

Po wyskalowaniu obrazu wejściowego policz funkcję korelacji z obrazem wzorca. Doświadczalnie ustaw próg, a najlepiej opisz to za pomocą logiki rozmytej, określając zbiór do jakiego należy badany obraz i wartość funkcji przynależności. A tak na marginesie, czemu nie zacząłeś od wyznaczenia wektora cech i wyboru klasyfikatora ? W literaturze pod hasłami "rozpoznawanie obrazów" jest kilka metod.

Prześlij mi obrazy które rozpoznajesz i obrazy wzorców na maila, w wolnej chwili pobawie sie tym.
ODPOWIEDZ