IMAQ

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
Dobromila
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2006 00:00
Lokalizacja: Krakow

IMAQ

Post autor: Dobromila »

Pracuje nad programem w LabView, w ktorym ma byc wykorzystana analiza obrazu. Zainstalowalam NI-IMAQ 3.0, mam karte i kamerke. Problem mam natomiast.. z mala liczba ikonek - jelsi chodzi o palety Vision, to sa one dosyc znacznie okrojone w stosunku do tego jak wygladaja w pomocy.
Jaki jeszcze pakiet powinnam zakupic? Bak mi wszystkich ikonek np z color Utilities czy image processing a mam kilka z image managment..
Awatar użytkownika
mgawlik
Posty: 89
Rejestracja: 08 sie 2003 00:00
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: IMAQ

Post autor: mgawlik »

najlepiej zadzwonic do NI polska i zapytac. oni tam dosc chetnie odpowiadaja na takie pytania.
aby nie byc poza tematem - w VISION v 7.1 bloczkow jest zdecydowanie wiecej niz mowisz. jedyne czego nie udalo mi sie zrobic to sciagnac obrazu z kamery USB, pomimo, ze zainstalowalem ten programik zestrony NI ktory podobno to umozliwia. Vision Assistance widzial kamere ale przy probie wejscia na nia pisal, ze sa zle ustawienia.

p.s.
dlaczego analizy obrazu nie robisz w VIDASie albo w matlabie ?
Dobromila
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2006 00:00
Lokalizacja: Krakow

Re: IMAQ

Post autor: Dobromila »

Wlasnie rownolegle odezwalam sie do NI i mi odpowiedzieli jakie dobubowki powinnam zakupic. Vision Development Module. Kontaktuja sie ze mna.
A zabralam sie do tego poprzez LB bo lezal nieuzywany i do konca nikt sie tym na uczelni nie zajmowal a z tego co widzialam to ciekawie sie zapowiadal. Zreszta bardzo przyjemnie sie w nim pracuje:) Teraz zaczne walczyc z wizja:)
dziekuje za odpowiedz
Awatar użytkownika
mgawlik
Posty: 89
Rejestracja: 08 sie 2003 00:00
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: IMAQ

Post autor: mgawlik »

daj mi prosze znac jesli uda ci sie uruchomic jakas z kamerek USB. jakie obrazy analizujesz ? czy pozyskujesz je z kamery czy sa juz gotowe ? jesli pozyskujesz z kamery zrob sobie kilka doswiadczen z roznym oswietleniem probki. pewnie szybko dojdziesz do wniosku, ze dobre oswietlenie jest wazniejsze nic dobra kamera. :-)
maciek
Dobromila
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2006 00:00
Lokalizacja: Krakow

Re: IMAQ

Post autor: Dobromila »

Kamera bedzie przesylac obrazy z palety przed robotem mitsubishi. Aplikacje ktora ma sterowac robotem juz sobie zrobilam, komunikacja dziala i jest pieknie:) ale to dopiero wprawka:) Kamere mam 1/3'' DSP . Nie podlaczam przez usb :) ale do tego lb mial jakies moduly prawda? co ty robiles? do czego uzywales?
Awatar użytkownika
mgawlik
Posty: 89
Rejestracja: 08 sie 2003 00:00
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: IMAQ

Post autor: mgawlik »

ja obrabialem obrazy statyczne, wczesniej pozyskane z mikroskopu optycznego Carl Zeiss, czyli 1sza liga. obraz byl dobrej rozdzielczosci (w sensie liczby par linii a nie klasycznych DPI) i nie skompresowany. ocenialem tym kolonie komorek, ale tez jakosc probki gumy w.g. pewnego kryterium. ostatnio widzialem pewien projekt oceny skosciosci linii w cytoplazmie komorki, ale nie byl robiony w LV.

nationalowcy maja powiazane ze swoim sotfem (albo odwrotnie, bo to sie przeplata) FrameGrabbery do akwizycji obrazu. tylko ze jesli chodzi akurat o te dzialke (t.z. analizy obrazu) to z niegdysiejszej rozmowy ze specjalista z polskiej filii NI wiem, ze w polsce niewiele jest takich systemow a jeszcze mniej (jak to oni okreslaja), integratorow takich systemow (czyli ludzi ktorzy potrafia to fizycznie napisac, a nie tylko sie wymadrzac tak jak ja). o szkoleniach z zakresu wizji w NI Plska raczej zapomnij, co najwyzej to mozesz tam kupic materialy szkoleniowe. tak wiec przygotuj sie raczej na samodzielne poszukiwania, testy i niepowodzenia.

ponadto uwazam, ze aby zaczac cokolwiek dzialac w tym kierunku nalezy chociaz powierzchownie zapoznac sie z metodyka przetwarzania i rozpoznawania obrazow. inaczej to bedzie szukanie po omacku. domyslam sie ze jestes po jakis studiach technicznych, wiec pojecia wektora cech i klasyfikatora liniowego nie sa ci obce :)

nie znam realiow panujacych na tasmach produkcyjnych, mimo to pozwole sobie stwiedzic, ze jesli 10.000PLN wydasz na kamere to drugie tyle wydasz na poprawne oswietlenie (swiatlem rozproszonym rzecz jasna). polecam wspolprace z fotografem-praktykiem i wykonanie paru testow, szczegolnie dla obiektow przestrzennych.
Dobromila
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2006 00:00
Lokalizacja: Krakow

Re: IMAQ

Post autor: Dobromila »

:) ja jeszcze jestem na uczelni.. właśnie to jest moja praca dyplomowa.. dlatego mogę do tego trochę szerzej podchodzić.. zobaczymy jak się będzie układało.. bo jak na razie to mało kto tu się zna na LB.. i tak do końca to nie mam na kim się opierać w tym wszystkim, ale to mi akurat odpowiada, bo przynajmniej dużo się uczę :) a to był mój cel. Zresztą jak na razie jest spoko i cieszę się, że przynajmniej robię coś rozwijającego:) Mam nadzieje ze gdzieś nie utknę (jestem na automatyce i robotyce.. analiza obrazu to zaskakująco nie tutejsza działka:) ale najwyżej zejdę z poziomem trudności.. a jeśli mi będzie w miarę szło to będę się starać rozwijać:) zobaczymy jak to będzie – na razie po prostu staram się sama rozpoznać grunt:)
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: IMAQ

Post autor: Mikrobi »

Zapraszamy zatem na prezentację NI o której pisze bogdani w dziale informacyjnym na głównej stronie. Odbedzie się w piatek, 10 marca o godz. 10.00 w Novotelu na ul. T. Kościuszki. Liczba miejsc jest ograniczona, należy się rejestrować (bezpłatnie) telefonicznie w
NI Poland: (22) 33 90 150 i podobno nie ma już miejsc, ;) ale warto znaleźć czas. Jednym z poruszanych tematów będą systemy analizy obrazu.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
Gość
Posty: 656
Rejestracja: 10 lis 2003 00:00

Re: IMAQ

Post autor: Gość »

jestem juz tam dawno zarejestrowana, dzieki za info :)
Awatar użytkownika
Qlek
Posty: 8
Rejestracja: 04 sie 2005 00:00

Re: IMAQ

Post autor: Qlek »

Wiam
Na poczatku tematu padlo pytanie o kamere usb. Mnie sie udalo odpalic kamere usb i korzstac z obrazu jednak przy prubie zmiany ustawien wyskakiwal wczesniej wspomniany komunikat. Co ciekawsze po zainstalowaniu softu do IEE 1394 czyli firewire te kamery rownierz widzi jako usb ? Narazie zkonczyly mi sie pomysly jak to pokonac

Jesli chodzi o prezentacje NI to przynajmniej warszawska byla bardzo fajna i warto bylo tam sie znalesc, szczegolnie w godzinach pracy ;)
pozdrowiam
Qlek
Gość
Posty: 656
Rejestracja: 10 lis 2003 00:00

Re: IMAQ

Post autor: Gość »

heh :)

a ja już rok temu zrobiłem swoją pracę dyplomową, w której wykorzystałem kamerę (właśni USB) do przechwytywania obrazu, no i wszystko działało. Komputer sterował pojazdem RC na podstawie obrazów z kamery umieszczonej nad obszarem poruszania się pojazdu. Krótko mówiąc rysowało się linię łamaną na ekranie, a komputer wyszukiwał pojazd i sterował nim tak aby sobie jechał po linii :) fajna zabawa niestety nisko-budżetowa i przez to ograniczone możliwości :(

A w tym roku pomogłem innemu znajomemu zrobić pracę (na innej kamerce USB) w której kamerka rozpoznawała kolory klocków i w zależności od tego odstawiał je w odpowiednie miejsce.

Szkoda że ostatnio jestem taki zabiegany i na nic czasu nie ma, bo z tym LabView to była całkiem fajna zabawa :(
Gość
Posty: 656
Rejestracja: 10 lis 2003 00:00

Re: IMAQ

Post autor: Gość »

widzę, że przewija się temat kamer USB...

miałem z tym problem, t.z. Vision Assistent widział zainstalowane kamery ale zgłaszał błąd ich ustawień. podobnie było z doinstalowanymi bloczkami obsługi kamer USB. przyczyną problemu są inne wersje językowe LabVIEW i Windowsa na którym pracowałem.

specjaliści z NI proponowali uruchomienie programu testowego, przesłanie im wyniku jego działania a następnie tworzyli .dll którą należało wgrać zamiast oryginalnej. u mnie ten sposób nie zadziałał. skończyło się na przeinstalowaniu windowsa w wersji angielskiej. od tej pory kamery USB działają bez zarzutu.
ODPOWIEDZ