Labview Vision efekt Sin City

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
likantropka
Posty: 2
Rejestracja: 15 lis 2016 15:05
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Labview Vision efekt Sin City

Post autor: likantropka »

Witam :)

Pracuję właśnie nad stworzeniem programu, który będzie rozpoznawał kolor z kamery internetowej, a także wyszarzał tło i podkreślał/zostawiał kolor przedmiotu np jeśli szukam obiektów w kolorze niebieskim. Do tej pory posiadam dwa obrazy, z którego chcę zrobić jeden. Pierwszy to obraz realny i wyszarzony, a drugi to obraz czarny z białymi konturami szukanego koloru. Wzorowałam się na przykładzie z tej strony https://decibel.ni.com/content/docs/DOC-32507. I tutaj moje pytanie, gdyż próbowałam zamienić obraz z wejscia A bloczka Nand na szary od razu co powinno po operacji dać mi obraz szary rzeczywisty i zmianę koloru. Chyba coś pomieszałam, ale czy to jest dobry kierunek znalezienia rozwiązania mojego problemu ? Dziękuję za wszystkie wskazówki :)
Awatar użytkownika
micard
Posty: 207
Rejestracja: 30 wrz 2011 11:28
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Kontakt:

Re: Labview Vision efekt Sin City

Post autor: micard »

Proponuję zupełnie inne podejście.
Przekonwertuj obraz do przestrzeni HSV i podziel na kanały. Użyj threshholda na kanale H (Hue) dzięki czemu wybierzesz kolor jaki Cię interesuje. Z tego obrazu utwórz maską binarną. Teraz weź obraz oryginalny i nałóż na niego tą maskę - zostanie Ci obraz zawierający jedynie ten przedział kolorów który wybrałeś wcześniej. Zrób inwersję maski i nałóż ją na "wyszarzony" obraz - dostaniesz czarno białą wersję z czarną dziurą w miejscu gdzie powinien być kolor.

Dodajesz oba obrazy i voil'a!

Pozostaje jeszcze kwestia tego, że dany kolor możesz znaleźć w wielu miejscach. Naiwnym rozwiązaniem jest blob analysis na masce i wybranie tylko największego bloba.
likantropka
Posty: 2
Rejestracja: 15 lis 2016 15:05
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Labview Vision efekt Sin City

Post autor: likantropka »

Dzięki wielkie! będę informowała jak mi idzie :)
I tu pytanie jeszcze jedno, czy tą konwersję gdybym zrobiła Extract Colour Planes to czy mogłabym od razu potem case zrobić i w ten sposób wybierać?
ODPOWIEDZ