Ilość klatek na sekundę.

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
monkej
Posty: 13
Rejestracja: 16 lis 2015 21:02
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Ilość klatek na sekundę.

Post autor: monkej »

Witam.

Robię projekt w którym wykorzystuję detekcję ruchu. Obiekt który ma być monitorowany przemieszcza się z prędkością ok 80 cm/s
i znajduje się w polu widzenia kamery przez ok. 0,2 s. Kamerka internetowa na usb którą testowałem ma działać z szybkością 30 klatek na sekundę
czyli na ok. 6 klatkach powinien być widoczny monitorowany obiekt.I z tym jest problem.
Gdy wchodzę w NI MAX. Wybieram cam 1 i przechwytywany jest obraz z kamery na dole jest widoczna ilość klatek na sekundę.
Wartość ta zmienia się w zakresie 4-25. W ustawieniach kamery jest 30 klatek na sekundę. Dlaczego MAX widzi mniej.
Sam sobie odpowiem, może błędnie. Kamera jest tania i pewnie to jest przyczyną.
W związku z tym program nie zawsze wykrywa obiekt.
Ma ktoś podobne doświadczenia albo używał/zna jakąś kamerę/kamerkę internetową za rozsądne pieniądze która by się nadawała do zastosowania w
takim przypadku.
Wydaje mi się, że 30 klatek na sekundę powinno wystarczyć. Obraz nie musi być kolorowy. Rozdzielczość dowolna, może być niska. Chodzi tylko
o wykrycie ruchu.
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Ilość klatek na sekundę.

Post autor: smiga »

Sprawdź jaki jest czas ekspozycji. Niestety w tanich kamerach automaty same ustawiają czas ekspozycji i wzmocnienie w zależności od oświetlenia.
Dla 30 klatek na sekundę czas ekspozycji musi być ustawiony na mniej niż 1/30 s (ustaw 1 ms ...jeśli się da i sprawdź czy coś się zmieni, ewentualnie oświetl obiekt jakimś mocnym źródłem światła i poczekaj aż automatyka skróci czas ekspozycji).
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
monkej
Posty: 13
Rejestracja: 16 lis 2015 21:02
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: Ilość klatek na sekundę.

Post autor: monkej »

Jest tak jak pisałeś. Im ciemniej tym kamerka rejestruje mniej klatek. Doszedłem do tego zanim przeczytałem twoją odpowiedz.
Jakoś wcześniej nie zwracałem na to uwagi.
W tej kamerce o której pisałem nie ma możliwości ustawienia czasu ekspozycji. Kupiłem inną, droższą i w niej też nie ma możliwości ustawienia czasu ekspozycji ale obraz jest o wiele lepszej jakości mimo tej samej rozdzielczości. Za radą pewnej osoby usunąłem filtr podczerwieni który jest za obiektywem co spowodowało, że obraz w podglądzie wygląda trochę nienaturalnie ale jest bardziej szczegółowy. Dodatkowo monitorowany obszar oświetliłem i łapie te 30 klatek na sekundę.
Układ zaczął działać.

Jak ktoś jest zainteresowany tematem kamer nawet takich internetowych to polecam poczytać o:
ogniskowa, czas ekspozycji, jasność obiektywu, filtr podczerwieni, różnica pomiędzy obiektywem z tworzywa sztucznego a szklanym ( dotyczy tanich kamerek internetowych).

Dzięki smiga.
Temat zamykam.
ODPOWIEDZ