Kamerka WiFI

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
Pirox
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2015 22:44
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW

Kamerka WiFI

Post autor: Pirox »

Witam, jestem nowy na tym forum i również świeżak w używaniu LabVIEW, mam kilka pytań do was, doświadczonych już użytkowników. A to za sprawą mojego projektu, który z dużą szansą będzie również moja praca inżynierską. No to zacznijmy od opisu mojego projektu:

- Moim zadaniem jest stworzenie, systemu wizyjnego którego zadaniem będzie rozpoznawanie przeszkód aby robot mobilny mógł omijać wszystkie przeszkody i tak ustalać trasę aby nie było żadnych kolizji. Wszystko ma się dziać na ŻYWO, nigdy nie wiadomo co sie pojawi za rogiem.

- Dodatkowym lecz nie wymaganym atutem jest tworzenie mapy przestrzeni w okół robota tak ze operator po zakończeniu pracy będzie mógł zobaczyć w których miejscach robot wykrył przeszkody.

- Robot mobilny jest/będzie oparty o układ Arduino z WiFi ( prawdopodobnie Arduino Yun) wiec bezpośrednie streamowanie obrazu z kamerki przez arduino do laptopa odpada ;/

A teraz moje pytania:

Czy są jakieś problemy z podłączeniem kamerki WiFi ( bezprzewodowej) z LabVIEW VISION i jednoczesnym podłączeniem LabView z Arduino ( na komputerze operatora będą zainstalowane dwie karty WiFI na USB) ?

Jak wygląda współpraca VISION z LabVIEW w czasie rzeczywistym, chodzi o to by VISION interpretowało obraz a LabVIEW wysyłało sygnały sterujące do Arduino.

Co mi będzie potrzebne do zrealizowania tego projektu ,jaka kamerka( tylko żeby nie była zbyt kosztowna ;/ ) ,jakie oprogramowanie ??


Jeśli projekt będzie w granicach moich mozliwości ( czyt. Czas i kasa) stworze temat gdzie bede opisywać moje postępy :P

Pozdrawiam: Martin
Ostatnio zmieniony 27 lut 2015 23:06 przez Pirox, łącznie zmieniany 1 raz.
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Kamerka WiFI

Post autor: PiDi »

Witamy na forum, życzę wielu ominiętych przeszkód :D
Pirox pisze: Czy są jakieś problemy z podłączeniem kamerki WiFi ( bezprzewodowej) z LabVIEW VISION i jednoczesnym podłączeniem LabView z Arduino ( na komputerze operatora będą zainstalowane dwie karty WiFI na USB) ?
Jak wygląda współpraca VISION z LabVIEW w czasie rzeczywistym, chodzi o to by VISION interpretowało obraz a LabVIEW wysyłało sygnały sterujące do Arduino.
Dlaczego potrzebujesz aż dwie karty WiFi, i to jeszcze przez USB? To pachnie ogólnymi problemami z infrastrukturą sieciową (zrywanie połączeń, słaba przepustowość). Jak to wszystko ma być poskładane ze sobą? Kamera i Arduino na robocie, a komputer operatora gdzieś na stole obok? Czyli proces wygląda tak:
1. Zrób zdjęcie.
2. Prześlij zdjęcie na komp operatora.
3. Zrób magię... Znaczy algorytmy przetwarzania.
4. Prześlij wyniki do robota.
Przyjrzyj się tej ścieżce i zastanów, ile czasu mija między pojawieniem się przeszkody (czyli zrobieniem zdjęcia z przeszkodą), a poinformowaniem robota o tym fakcie. W międzyczasie określ, ile czasu maksymalnie na to masz (jeśli robot jedzie 50 km/h, to niewiele; jeśli 1 m/min, to sporo). Po tym możemy zacząć rozmawianie o "czasach rzeczywistych" ;)
Pirox pisze: Co mi będzie potrzebne do zrealizowania tego projektu ,jaka kamerka( tylko żeby nie była zbyt kosztowna ;/ ) ,jakie oprogramowanie ??
Z oprogramowania związanego z LabVIEW to... LabVIEW. Z modułami wizyjnymi i toolkitem do Arduino. Przy informacjach, jakie dotąd podałeś, pytanie o kamerę brzmi mniej więcej: "Chciałbym wybudować dom. Jaki młotek mi polecacie? Byle tylko był tani.". Kolor/BW? Rozdzielczość? Obiektyw? FPS?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Pirox
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2015 22:44
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW

Kamerka WiFI

Post autor: Pirox »

W międzyczasie określ, ile czasu maksymalnie na to masz (jeśli robot jedzie 50 km/h, to niewiele; jeśli 1 m/min, to sporo). Po tym możemy zacząć rozmawianie o "czasach rzeczywistych
Robot pokonuje odległość 1m w czasie ok. 3-4 sekund wiec zrobienie jednej fotki na 0.5 sekundy wydaje mi sie że to mało. W razie problemów, spowolnię robota :P
Dlaczego potrzebujesz aż dwie karty WiFi
Kamerka i arudino działają jako access point, nie spotkałem sie z takim WiFi który potrafi połączyć sie z 2 sieciami jednocześni a WiFi na pendrive wydaje mi sie najłatwiejszym i najtańszym rozwiązaniem


Co do kamerki:
- wydaje mi sie ze ze najlepsze będzie kamerka w skali szarości bo później w programie i tak wszystko będzie zamieniać na szarość ale nie ukrywam że kolorowa by otwierała mi furtkę do nowych możliwości.

- Rozdzielczość? - Robot będzie główniej jeździł po salach wykładowych ( najlepszy tor przeszkód :P ). Rozdzielczość 800 x 600 chyba wystarczy.

- FPS - standardowo 25.

- Obiektyw - yyyy, nie znam sie na tym, najlepiej to chyba okrągły ;/


A chciałbym zeby proces ten wygladał tak:

1. streamuj obraz
2. Prześlij obraze na komp operatora.
3. Zrób magię... Znaczy algorytmy przetwarzania.
4. Pokaz obraz z zaznaczonymi juz obiektami na ekranie komputera opratora.
5. Prześlij wyniki do robota.
6. Podziwiaj szczęki wykładowców na podłodze :P
Pirox
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2015 22:44
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW

Kamerka WiFI

Post autor: Pirox »

Mały refresh, polecicie mi jakąś kamerke ?
ODPOWIEDZ