Początek z NI VISION

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
Pomocy
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2014 14:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Początek z NI VISION

Post autor: Pomocy »

Witam,

Chcę stworzyć aplikacje do rozpoznawania obiektów na obrazie. Jednak nie znam się na module VISION, a moja znajomość LV jest na poziomie podstawowym. Nie mogę nawet odczytać pliku, wyskakuje błąd "Plik nie został znaleziony" dlaczego tak się dzieje? Z góry dzięki za wskazówki.
Załączniki
NIV.png
nephe
Posty: 9
Rejestracja: 24 kwie 2014 08:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Początek z NI VISION

Post autor: nephe »

Zobacz jaki patch wchodzi na read file *.png\ll. Wyrzuć ten bloczek build path i powinno działać.

Jest chyba też bloczek Vision Express, w którym możesz sobie wszystko "wyklikać" bez większej znajomości labview.
Pomocy
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2014 14:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Początek z NI VISION

Post autor: Pomocy »

Dzięki działa :).
Kolejne pytanie czy da się połączyć dwie metody do rozpoznawania obiektu np: kształt(wielkość) i do tego obiekt musi mieć odpowiedni kolor aby został zaakceptowany?
nephe
Posty: 9
Rejestracja: 24 kwie 2014 08:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: Początek z NI VISION

Post autor: nephe »

Najpierw użyj pierwszego filtru a na otrzymanym obrazie drugiego.
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Początek z NI VISION

Post autor: smiga »

Najprościej:
- uruchom Vision Assistant'a
- zbuduj w nim to co chcesz ( z prostych klocków/funkcji)
- kliknij w menu tools/Create LabView VI

...i zobacz jak wygląda gotowiec.
Możesz go lekko posprzątać, dodać jakiś interfejs użytkownika itd.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Pomocy
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2014 14:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: Początek z NI VISION

Post autor: Pomocy »

Witam ponownie. Postanowiłem stworzyć program do inspekcji butelek. Podawane sa zdjęcia butelek, zadaniem programu jest wykrycie czy na butelce znajduje się etykietka i czy jest ona zakręcona. Odnajdywanie nakrętek uzyskałem dzięki color pattern matching jednak zamiast overlay kwadratu po odpaleniu dostaje kreskę jak to naprawić? Możecie podsunąć również jakieś propozycje co do wykrywania etykiety?
Załączniki
kwadrat.png
Kreska.png
Kreska.png (366.69 KiB) Przejrzano 18016 razy
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Początek z NI VISION

Post autor: smiga »

Prześlij soft w LabVIEW, Vision Assistant'cie i przykładowe zdjęcie.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Pomocy
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2014 14:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: Początek z NI VISION

Post autor: Pomocy »

Prostokąt na korku juz jest. Teraz identyfikacja etykiety :/ i czy ktoś może mi wytłumaczyć jak zbudować taki program bez użycia tego gotowego bloku vision asistant tylko na prostych blokach?
Załączniki
Identyfikacja butelek.vi
(148.67 KiB) Pobrany 450 razy
IMG_0168.JPG
IMG_0164.JPG
Template- korek.png
Template- korek.png (663.61 KiB) Przejrzano 18006 razy
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Początek z NI VISION

Post autor: smiga »

Vision Assistant też zbuduje to z gotowych bloczków LabVIEW (może wrzuci ich troszkę nadmiarowo).
Odpowiedź na Twoje pytanie nie jest jednoznaczna, bo to zależy co dokładnie chcesz zrobić, czyli jaki algorytm użyć, a to jest uzależnione od specyfikacji projektu i przyjętej metody rozwiązania (najczęściej jest więcej niż 1 skuteczna metoda/algorytm/podejście).
Pytania:
- identyfikacja etykiety ma wiązać się z jej pozycją?
- butelka może się rotować?
- chcesz sprawdzić sam fakt obecności etykiety, czy wykryć jej błędne przyklejenie (za nisko, za wysoko, krzywo, itd.)

Przekonwertuj załączony plik na wersję 2012 (nie mam jeszcze zainstalowanej 2013 na swoim kompie) to zerknę jak to teraz wygląda - będzie łatwiej.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Pomocy
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2014 14:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: Początek z NI VISION

Post autor: Pomocy »

Ma wykryć czy etykieta znajduje się na butelce, która może się obracać. tak jak na zdjęciach.
Załączniki
Untitled 2.vi
(130.71 KiB) Pobrany 458 razy
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Początek z NI VISION

Post autor: smiga »

Teraz rozumiem w czym masz problem - wstawiłeś bloczek Vision Assistant'a w LabVIEW, a ja miałem na myśli "normalne" uruchomienie Vision Assistanta (Start/programy/NI ...itp.), utworzenie w nim zestawu odpowiednich algorytmów, a następnie wygenerowanie kodu dla LabVIEW (Tools/Create LabVIEW VI) - wtedy będziesz miał wszystkie bloczki w LabVIEW.

Odnośnie sprawdzania etykiety, która może się obracać i rożnie wyglądać z różnych stron, najłatwiej będzie zrobić wzorzec obszaru butelki bez etykiety, a następnie odjąć, porównać ze wzorcem lub zbadać histogram tego obszaru dla "badanej butelki - jeżeli jest etykieta to będziemy mieli różnice, a jeżeli nie ma to różnicy nie będzie ... tak pokrótce.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Pomocy
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2014 14:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Początek z NI VISION

Post autor: Pomocy »

Stworzyłem skrypt który w VA działa tak jak chce. Teraz po zamianie na VI nie wiem jak dołączyć ciągłą akwizycję zdjęć, jest też problem w postaci 2 pattern matching nie wiem jak je przenieść na jeden wyświetlacz :/ . Czy jest również możliwe abym wyświetlam te wykryte obiekty na orginalnym zdjęciu, to znaczy zdjęcie przechodzi przez cały algorytm, zidentyfikowane obiekty zostają pokazane w kwadratach ale na orginalnym zdjęciu, da się tak?
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Początek z NI VISION

Post autor: smiga »

Pomocy pisze: Czy jest również możliwe abym wyświetlał te wykryte obiekty na oryginalnym zdjęciu, to znaczy zdjęcie przechodzi przez cały algorytm, zidentyfikowane obiekty zostają pokazane w kwadratach ale na oryginalnym zdjęciu, da się tak?
Pewnie - wszystko się da :)

Podeślij znowu kod w LabView - zerkniemy na problemy.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Pomocy
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2014 14:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: Początek z NI VISION

Post autor: Pomocy »

Chciałbym zeby to działało tak jak w VA
Pomocy pisze: Teraz po zamianie na VI nie wiem jak dołączyć ciągłą akwizycję zdjęć, jest też problem w postaci 2 pattern matching nie wiem jak je przenieść na jeden wyświetlacz :/ . Czy jest również możliwe abym wyświetlam te wykryte obiekty na orginalnym zdjęciu, to znaczy zdjęcie przechodzi przez cały algorytm, zidentyfikowane obiekty zostają pokazane w kwadratach ale na orginalnym zdjęciu, da się tak?
Załączniki
Vision Assistant.png
Untitled 3.vi
(92.6 KiB) Pobrany 444 razy
Pomocy
Posty: 8
Rejestracja: 05 sie 2014 14:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Początek z NI VISION

Post autor: Pomocy »

Jest ktoś w stanie podpowiedzieć coś ?? Nie mogę tego ruszyć :/
ODPOWIEDZ