Jak dobrać się do kamery video?

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
Awatar użytkownika
terminator
Posty: 8
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: terminator »

Cześć czołem!
Znalazłem już na forum temat (nawet z przykładowym programem) do obsługi kamerki internetowej- w Labview, ale mnie interesuje obsługa kamery "analogowej" czyli przez zwykła kartę TV. Czy jest możliwość w ogóle przesyłania obrazu w czasie rzeczywistym do Labview no i oczywiście jak dobrać się do funkcji w odpowiedniej bibliotece- tylko skąd wiedzieć, która to funkcja i w jakiej bibliotece ? Jaką kartę powinienem kupić ? Zwykła telewizyjna, model sprzed 3 lat, wystarczy?

Z góry dzięki za wszelką pomoc!!
Awatar użytkownika
Blamek
Posty: 115
Rejestracja: 20 paź 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: Blamek »

Teoretycznie kazda sie nada, wazne jest zeby miala wejscie wideo, chinch/svideo. Przez wejscie kompozytowe tez teoretycznie mozna, ale nie polecal bym tego rozwiazania.
Z nowszymi modelami z cala pewnoscia bedzie mniej problemow niz z jakimis zabytkami. Pozostaje jeszcze fak "gadania" z karta, teraz przychodza mi dwie mozliwosci - sterowniki/oprogramowanie dostarczone przez producenta lub takie coodo http://btwincap.sourceforge.net/ w polaczeniu z oprogramowaniem zdobytym na wlasna reke (jedno naturalnie nie wyklucza drugiego). Najprostsze do wykozystania wydaje sie byc ActiveX. Co do technologi przechwytywania, na sourceforge sugeruja kozystanie z oprogramowania bazujacego na directshow niz na VFW (wideo for windows) ze wzgledu na wieksza wydajnosc.
God is dead - Nietsche, Nietsche is dead - God
Awatar użytkownika
terminator
Posty: 8
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: terminator »

Już ofiare wybrałem (odpowiednią kartę) tylko czy póki co mogę robić pierwsze testy nie mając samej kamery podpiętej z zewnątrz, wydaje mi się, że podpinając np. Video-odtwarzacz poprzez chinch'e i odtwarzając kasete uzyskam ten sam efekt co kamerą. Jedynie z powodów oczywistych strace trochę możliwości, ale baza ta sama... ???
Awatar użytkownika
Blamek
Posty: 115
Rejestracja: 20 paź 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: Blamek »

naturalnie mozna podpiac dowolne zrodlo analogowe - efekt bedzie ten sam - karta w takich warunkach pelni funkcje frame grabbera. Zeby bylo jasne analogowa kamera nie da sie sterowac bezosrednio przy pomocy komputera.
God is dead - Nietsche, Nietsche is dead - God
Awatar użytkownika
terminator
Posty: 8
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: terminator »

Nie nie, nie chce sterować kamerką, właściwie chodzi mi o samą zabawę odebranym przekazem. Nawet nie mam za bardzo czym sterować bo dzisiaj kupiłem mini kamerkę mono (takie jak do monitoringu pomieszczeń). Problem mam taki,że gdziekolwiek odbieram, obraz jest odwrócony i nie do końca jakości dobrej, a puszczam wszystko przez kartę AverMedia 98 TV na bt878, ze sterownikami "AverMedia TV98 (BT-878 chip) 1.01"... Czyli w sumie nic nie wskazuje na konflikt... ??
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: bogdani »

Sprawdź czy w sterowniku gdzieś nie ma do zaznaczenia żeby odracał obraz.
Zdaje się że gdzieś to kiedyś już przerabiałem...

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
terminator
Posty: 8
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: terminator »

Powiedzmy, że odwrócony obraz to jeszcze drobiazg. Bardziej martwi mnie, że z czasem pojawia się coraz więcej snieżnych pasków w jasnych miejscach, czyli jak jest dzień to właściwie cały obraz śnieży po 3 min. No albo te sterowniki, albo konfiguracja (tylko onadość uboga jest). Jak narazie najlepszy obraz mam w syst. PAL, tylko nie wiem co z kompresją, bo kamerka jest mono a do ustawienia mam tylko RGB 16, RGB 24, YUV2, YVU9 lub YV12... ? Druga sprawa, że nie wiem czemu, ale obraz jest o wiele lepszy jeśli idzie przez zwykły chinch, niż w przypadku podpięcia przez s-video (tu obraz jest negatywem i jakości o wiele gorszej) ?
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: bogdani »

Witaj

PRzypuszczam że po chinchu idzie sygnał composite video, natomiast s-video niesie z sobą inne sygnały, dlatego obraz jest zupełnie inny.

Jak używasz standardowego oprogramowania dołączonego do karty to też śnieży ?

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
terminator
Posty: 8
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: terminator »

Czołem!
Tak, chinch to composite video i jakość rzeczywiście o wiele lepsza od svideo. Problem w tym, że nie mam do niej orginalnego opropgr, to ściągnąłem bodajrze ze strony http://www.aver.com, chipset ma na karcie symbol bt878khf (a nie "czyste" bt878), ale to chyba nie ma znaczenia?. To śnieżenie jest dość dziwne, bo jeśli jestem w bezruchu przez 3 min to odbija się (śniegiem), moja sylwetka. Postaram się wkleić jakieś foto. (narazie szukam innych driver'ów).
Awatar użytkownika
Blamek
Posty: 115
Rejestracja: 20 paź 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: Blamek »

dla mnie jest to zastanawiajace bo w standarcie s-video jest rodzielona chrominancja i luminancja, co kozystnie wplywa na jakosc przesylanego sygnalu. Moze cos jest uszkodzone? Co do sterownikow to pare postow wczesniej podawalem linka na SF gdzie sa jakies darmowe sterowniki - moze one cos pomoga? Tak dla pewnosci radzil bym podpiac kamerke do telewizora/magnetowidu i sprawdzic jak sie spisuje - po co mieszac w kompie - moze to nie on miesza?
God is dead - Nietsche, Nietsche is dead - God
Awatar użytkownika
terminator
Posty: 8
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: terminator »

Szukałem sterowników pod dokładny chipset jaki mam, czyli bt878khf, ale bezskutecznie. Narazie przesadziłem kartę do innego portu PCI i dziwny śnieg znikł (xp sam sobie już znalazł ster bo je miał na dysku z mojej poprzedniej instalacji ręcznej...). Szczerze mówiąc od kamerki nie mogę wiele wymagać bo nie należała do najdroższych. Oby tylko dziwne zakłócenia nie wróciły... Może to wiatr słoneczny, albo strumień neutrin plątających się w przestrzeni :idea:... :wink: . Cóż, póki co wielkie dzięki za wsparcie i pomoc !!!

Pozdrawiam świątecznie.
Awatar użytkownika
terminator
Posty: 8
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: terminator »

Witam poświątecznie...!

Chciałem przerobić program Petera Parente obsługujący Webcam, tak żeby chodził z moją kamerką przez kartę TV... Obraz jest, ale potrojony i nieczytelny, co może być przyczyną?? Wydaje mi się, że skoro cokolwiek wyświetla to dołączona biblio. webcam.dll jest w porządku. Zapytam ogólnie, na czym polega różnica między współpracą tego programu z Web cam, a odbiorem przez kartę TV ???
Awatar użytkownika
Blamek
Posty: 115
Rejestracja: 20 paź 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: Blamek »

Na stronie http://www.cs.unc.edu/~parente/labview/index.shtml (autora webcama dla LV) jest FAQ. Z niego wynika ze nie zgadzaja sie rozdzielczosci ustawione w sterowniku karty i w LV. Raczej nie powinno miec znaczenia czy jest to webcam czy karta telewizyjna czy cokolwiek innego wazne jest zeby sterowniki obslugujace to urzadzenie byly kompatybilne z VFW bo na tym standarcie bazuje wlasnie webcam.dll
God is dead - Nietsche, Nietsche is dead - God
Awatar użytkownika
terminator
Posty: 8
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: terminator »

Witam!!

Problem polega na tym, że mam sterowniki WDM (Windows Driver Model ) bo na nich oparty jest DirectShow... Więc myślisz, że powinienem przejść na VFW, tylko czy znajde takie sterowniki dla mojej karty, bo ona jest z późniejszego okresu i producent mógł spokojnie olać VFW. Ale w takim razie skoro webcam.dll współpracuje z VFW to skąd mam sygnał. Program "Webcam Get Digitizers.vi" znajduje ID mojej kamery=>widzi ją, czyli też cała reszta. Bawiłem się rozdzielczością, ale tylko się pogarszało.
Awatar użytkownika
Blamek
Posty: 115
Rejestracja: 20 paź 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak dobrać się do kamery video?

Post autor: Blamek »

nie mam teraz specjalnie czasu przegryzac sie przez temat, ale istnieje wrapper pozwalajacy na uzywanie aplikacji przechwytujacych VFW na wspolprace ze sterownikami WDM. Poszukiwania polecam zaczac w tym miejscu - nie jest to bezposrednio zwiazane z LV, ale powinienes znalezc tam troche uzytecznych informacji: http://www.doom9.org/index.html?/capture/capturing.html
God is dead - Nietsche, Nietsche is dead - God
ODPOWIEDZ