Identyfikacja cyfr

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
mirtex
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2014 18:46
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW

Identyfikacja cyfr

Post autor: mirtex »

Witam
Chciałem zapytać czy była by możliwość zrobienia programu który by z kamery odczytywał cyfry wyświetlane na tablicy z wyświetlaczami siedmiosegmentowymi a następnie wyświetlał je na monitorze lub wysyłał do innego wyświetlacza. Ogólnie kamera była by nieruchomo zainstalowana wiec program nawet nie musiałby działać jak OCR a wystarczyło by aby wykrywał zmiany koloru w odpowiednim polu obrazu pojedynczego segmentu i odpowiednio je przetwarzał.
Nie miałem nigdy do czynienia z Lab View ale chętnie bym się nauczył robić tego typu projekty jeśli są możliwe.
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Identyfikacja cyfr

Post autor: smiga »

mirtex pisze:Witam
Chciałem zapytać czy była by możliwość zrobienia programu który by z kamery odczytywał cyfry wyświetlane na tablicy z wyświetlaczami siedmiosegmentowymi a następnie wyświetlał je na monitorze lub wysyłał do innego wyświetlacza. Ogólnie kamera była by nieruchomo zainstalowana wiec program nawet nie musiałby działać jak OCR a wystarczyło by aby wykrywał zmiany koloru w odpowiednim polu obrazu pojedynczego segmentu i odpowiednio je przetwarzał.
Nie miałem nigdy do czynienia z Lab View ale chętnie bym się nauczył robić tego typu projekty jeśli są możliwe.
Odpowiedź krótka - tak, jest taka możliwość.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
mirtex
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2014 18:46
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW

Re: Identyfikacja cyfr

Post autor: mirtex »

Dziękuje za odpowiedź. Zatem jaką wersję muszę mieć labview (dodatki) aby to zrobić. Czy jest jakaś wersja testowa bezpłatna i czy mógłbym prosić o pomoc w zrobieni takiego programu.
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Identyfikacja cyfr

Post autor: smiga »

Najprościej będzie to zrobić w LabVIEW z Vision Development Module (część składowa Image Acquisition and Machine Vision Option sprzedawana chyba w komplecie).
Na upartego można to zrobić w samym LabVIEW, podłączając do LabVIEW kamerę korzystając z dll producenta, ale to jest najczęściej spore wyzwanie, którego nie polecam na starcie.

Wersje testowe:
http://www.ni.com/labview/vision/

http://www.ni.com/trylabview/

Polecam odpalić Vision Assistant'a i pobawić się na obrazach. Najprościej będzie skorzystać z OCR'a, ale można tez sprawdzać poziom jasności konkretnych obszarów obrazu/pikseli.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jogurt_owocowy
Posty: 1317
Rejestracja: 30 lis 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Kraków

Re: Identyfikacja cyfr

Post autor: jogurt_owocowy »

W Vision Development Module jest nawet gotowa funkcja dedykowana do tego celu.
Załączniki
LCD Example.png
LCD Example.png (69.06 KiB) Przejrzano 12147 razy
mirtex
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2014 18:46
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW

Re: Identyfikacja cyfr

Post autor: mirtex »

Dzięki. Super sprawa o coś takiego właśnie mi chodziło. Czy można tę liczbę wysłać np. przez rs232 żeby wysyłać to do wyświetlacza LED? I jaka jest szybkość odświeżania bo ja potrzebuję max. co 1 sekundę żeby aktualizować.
Awatar użytkownika
jogurt_owocowy
Posty: 1317
Rejestracja: 30 lis 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Kraków

Re: Identyfikacja cyfr

Post autor: jogurt_owocowy »

Czy można tę liczbę wysłać np. przez rs232 żeby wysyłać to do wyświetlacza LED?
Możesz z nią zrobić, co tylko zechcesz. LabVIEW jest środowiskiem programistycznym pełną gębą.
I jaka jest szybkość odświeżania bo ja potrzebuję max. co 1 sekundę żeby aktualizować.
Szybkość odczytu zależy pewnie od wielu czynników takich jak rozmiar obrazu, ilość cyfr wyświetlacza itp., ale ogólnie rzecz biorąc jest szybki.
W przykładzie z obrazka czas pojedynczego odczytu jest rzędu kilku milisekund.
ODPOWIEDZ