Wykrywanie krawędzi i wyznaczanie powierzchni

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
Krzyslaw
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2013 17:03
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Wykrywanie krawędzi i wyznaczanie powierzchni

Post autor: Krzyslaw »

Witam

Posiadam zdjęcia kamery szybkiej, która rejestrowała minikanał podczas procesu wrzenia. Muszę policzyć stopień zapelnienia. czyli powierzchnie zajmowaną przez bąbelki pary w kanale.
niestety jestem całkowicie zielony jesli chodzi o ten program i nie wiem jak to zrobic. Podejrzewam że najpierw powinno być coś w rodzaju, że zaznaczam obszar ze zdjęcia, nastepnie program znajduje mi krawędzie bąbelków. Później z tej powierzchni zanzaczonej odjemuje mi powierzchnię bąbelków i podaje mi ile procent na zdjęciu zajmuję bableki.

Trochę zagmatwałem ale jakby ktoś mógłby mi pomóc z tym problemem.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc

W załączniku przykładowe zdjęcie
Załączniki
1.jpg
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Wykrywanie krawędzi i wyznaczanie powierzchni

Post autor: PiDi »

Tak patrzę na ten obrazek i nawet mojemu osobistemu systemowi wizyjnemu opartemu o bardzo rozbudowaną sieć neuronową ciężko te bąbelki dostrzec :D Problem więc w tym, jak wytłumaczyć maszynie, co to są te bąbelki. I będzie to trudne zadanie, bo nie widzę jakiś szczególnych cech wyróżniających je z tła. Pewnie się by dało to jakoś zrobić, ale wymaga to raczej dłuższego siedzenia i kombinowania z przetwarzaniem tego obrazu.

Odpowiedź może nie jest bardzo sensowna, ale obawiam się, że nikt raczej nie rzuci Ci magicznego rozwiązania tego problemu...
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Koss
Posty: 23
Rejestracja: 19 paź 2012 20:40
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Wykrywanie krawędzi i wyznaczanie powierzchni

Post autor: Koss »

Jeśli bąbelki się przemieszczają to mając kilka klatek możesz spróbować zrobić obraz różnicowy.

A jeśli nie, to będzie spory problem - możesz spróbować robić detekcję krawędzi różnymi metodami z LV, ale tak jak PiDi powiedział raczej nie będzie wielkich efektów.

A jeśli koniecznie chcesz walczyć, możesz spróbować aktywnych modeli.

BTW, możesz ręcznie oznaczyć na obrazie które to są bąbelki?
Obrazek
Extensa - certyfikowani programiści NI LabVIEW
Krzyslaw
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2013 17:03
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Wykrywanie krawędzi i wyznaczanie powierzchni

Post autor: Krzyslaw »

Witam ponownie :)

Faktycznie zdjęcie było bardzo kiepskie, ale mam już duzo lepsze, z innego minikanału (zdjęcie w załączniku). Co doradzicie mi przy takiej jakości zdjęcia i przy takiej intensywności wrzenia. Może użyc jakiegoś innego programu.

Najlepiej by było jeśli zdjecie udało by się tak przeksztalcić żeby zamienić je jedynie na kolor czarny i biały wtedy mógłbym zliczyć ile procent to np kolor czarny bądź biały, który odpowiadałby po przekształceniu pęcherzykom.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wykrywanie krawędzi i wyznaczanie powierzchni

Post autor: smiga »

Możesz zaznaczyć, które to są szukane bąbelki na tym obrazie?
Oświetlenie nie jest najlepsze - jest nierównomierne (u góry ciemniej) i chyba nie "wyciąga" wspomnianych bąbelków, choć nie wiem jeszcze jak powinny wyglądać.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ