imaq usb kamera internetowa

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
taba24
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010 23:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

imaq usb kamera internetowa

Post autor: taba24 »

Witam!
Po przeszukaniu forum zauważyłem że było wiele wątków na ten temat lecz żaden nie pomógł mi w rozwiązaniu problemu a mianowicie nie chcą mi się pokazać funkcje Imaq USB w palecie. Zainstalowałem NI Vision Development Module, Vision Acquisition Software, Ni- IMAQ for USB Cameras. Przerzuciłem też dwa pliki dll jak radzą na forum i aktywowałem. Kamera to 4Tech(zwykła bez driverów, windows od razu wykrył i zainstalował po podłączeniu) nie wiem dokładnie jaka, lecz to nie ma chyba znaczenia ponieważ działa poprawnie w NI Vision Asistant. Chciałem sobie ściągnąć przykłady wykorzystujące te komponenty i wtedy po przeszukaniu katalogów LabVIEW każe mi podać ścieżki dostępu do komponentów. Czy coś przeoczyłem, bo wydaje mi sie, że po zainstalowaniu Ni- IMAQ for USB Cameras powinny się te ikonki pojawic? Jak w taki razie sprawdzić czy jest poprawnie zainstalowany ten dodatek?
Z gory dzieki.
P.S. Mam Win Xp x64 EN i LabView 2010
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

imaq usb kamera internetowa

Post autor: bogdani »

Może napisz jakich komponentów ci brakuje.
Możliwe że musisz doinstalować NI IMAQdx.
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
taba24
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010 23:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: imaq usb kamera internetowa

Post autor: taba24 »

Brakuje mi całej grupy komponentów, w których na ikonkach jest oznaczenie USB (widać je dokładnie na czwartej stronie http://www.ni.com/pdf/manuals/371492a.pdf).Posiadam zainstalowane NI IMAQdx i komponenty IMAQdx są widoczne, nawet używając przykładów do IMAQdx mogłem sprawdzić działanie kamery.
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

imaq usb kamera internetowa

Post autor: bogdani »

Myślę, że trzeba potwierdzić czy faktycznie ci się to zainstalowało. Szczególnie jeśli masz LabVIEW 2010 64bit - bo system widzę że tak.

Nowe LabVIEW 2010 i pakiet Vision 2010 są 64 bitowe. Nie wiem, które wersje zainstalowałeś.
Może być też tak, że instalator rozpoznał niewłaściwy system i po prostu pominął instalację IMAQ USB.

Ja tego pakietu nie mam zainstalowanego (IMAQ USB) i bez problemu w Asistancie mogę korzystać z mojej laptopowej kamerki na USB.

Sprawdź czy w katalogu c:/Program Files/National Isntruments/LabVIEW 2010/... są VIje związane z Vision i USB.
Jesli używasz LabVIEW w wersji 32-bitowej to może lepiej sobie ręcznie wrzucić te VIje, kwestia tylko czy będą działać pod 64-bitowym systemem - to trzeba potwierdzić w NI.
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
taba24
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010 23:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

imaq usb kamera internetowa

Post autor: taba24 »

Mam LabVIEW 2010 32bit (system Xp 64bit) a pakiet Vision prawdopodobnie 32bit (Gdzie dokładnie to sprawdzić?)
Nie znalazłem Vi dotyczących USB, choć są jakieś dotyczące IMAQ IMAQdx . Jak w takim razie wrzucić je ręcznie?
Ja również mogę korzystać z kamerki w Asistant ale chcąc niedługo iść do promotora chciałem jak najwięcej dowiedzieć się o rodzajach, mozliwościach podłączenia kamery i pobierania sygnału video w LabVIEW. Nie wiem dokładnie z czego będę mógł korzystać i czy w ogóle przy pobieraniu sygnału video będę mógł korzystać z dodatków, ale chciałem poprzerabiać jakieś przykłady dotyczące sygnału wizyjnego i wiele wykorzystuje właśnie te komponenty (IMAQ USB).
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

imaq usb kamera internetowa

Post autor: bogdani »

Driver IMAQ USB jest dla starego LabVIEW w wersji 8.6 lub starszej.
Można na stronach NI przeczytać: Starting in August 2009, Vision Acquisition Software officially supports DirectShow imaging devices as part of the IMAQdx driver.

Wystarczy więc, że zainstalujesz NI Vision Acquisition Software np. to: http://joule.ni.com/nidu/cds/view/p/id/2137/lang/en

Te sterowniki wspierają wszystkie kamerki USB, które są kompatybilne z DirectShow.
Funkcja IMAQdx Enumerate Cameras VI wyświetla również moją kamerkę z laptopa.
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
taba24
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010 23:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

imaq usb kamera internetowa

Post autor: taba24 »

Dobrze w takim razie, popróbuje, a tymczasem dzięki!!!
ODPOWIEDZ