Kilka pytan o obrazy w labview i strukture sama

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
dnorus
Posty: 19
Rejestracja: 07 gru 2008 19:43
Kontakt:

Kilka pytan o obrazy w labview i strukture sama

Post autor: dnorus »

Czesc,
Jakis czas temu wykladowca pokazal nam na zajeciach LabView - byl poprostu kosmos, nowe mozliwosci itp. Z tym ze ograniczyl sie do pokazania nam robienia w tym panelow uzytkownikach - sterowanie pompami, regulatorami etc (same glupoty)

Jestem na etapie wyboru pracy magisterskiej, jeden z prowadzacych chce bym ciagnal projekt zwiazany z przetwarzaniem obrazow (dokladnie segmentacja) z tym ze ja go zrobilem w matlabie, ktory jest cholernie nudny.
Wpadlem na pomysl ze jakby to zrobic w Labview z jakims konkretnym panelem uzytkownika, z przetwarzaniem w czasie rzeczywistym.. niestety na uczelni oni tylko wiedza ze jest jakis "toolbox" i tyle...

Teraz pytanie;p czy jest sens w tym brnac? czy jest to zjadliwe? znaczy w matlabie bardzo latwo jest napisac programy do przetwarzania obrazow (ograniczeniem jest tylko wyobraznia), czy w labview jest do latwego okielznania - tam glownie sa operacje na macierzach? (zaznaczam ze C to moja zapomniana dawno pieta achillesowa) - rozumiem ze labview vision to wlasnie aplikacja do tego, jest to nakladka? toolbox? bo pewnie jak sie zdecyduje na taka prace to bede musial prosic uczelnie o licencje... W zasadzie nie wiem o co pytac, chodzi o to czy jak nie wymysle sobie takiej wizji pracy.. to nie okaze sie za pol roku ze nie jestem w stanie opanowac tego lab view albo ze nie jest ono do takiej pracy az przystosowane i pozostanie mi praca w matlabie.
Jak ta sprawa wyglada w lv bo narazie wszelkie programy jakie znam to kilka petli bloczek z kodem C itp.
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Kilka pytan o obrazy w labview i strukture sama

Post autor: Mikrobi »

Od strony przetwarzania obrazu w LabVIEW: moduł do operacji na obrazach nazywa się NI Vision Development Module w jego skład wchodzą miedzy innymi Vision Assistant i Vision Builder wspomagające podczas przygotowywania procesu przetwarzania obrazu. Instalowane są z nimi biblioteki NI-IMAQ, które m.in. pozwalają obsługiwać kamery z interfejsami FireWire, cameralink, USB.
Napisze tak - nie wiem na ile stosuje sie Matlaba w przemyśle, zastosowań LabVIEW jest... dużo. Przykład rozwiązań realizowanych w Polsce
Zaglądnij pod te linki, polecam też: What Is NI Vision?
oglądnij webcast (prezentację): Introduction to Vision Builder for Automated Inspection
Przykład konfiguracji kamery typu Smart (NI) i wykorzystania jej z modułem NI Vision: NI Smart Camera Out of the Box
W przypadku licencji akademickiej na uczelni bedzie to osobna płyta dvd, trzeba bedzie to doinstalować. Po instalacji w katalogu National Instruments/Vision/Documentation znajdziesz plik NIVisionLVBasics.chm - NI Vision for LabVIEW Basics - tam są wstepne informacje krok po kroku jak pracowac z wizją w LabVIEW.
Sugeruję zacząć od poświęcenia (intensywnie) miesiąca do dwóch na poznanie podstaw LabVIEW, a dopiero potem zgłębianie zasad tworzenia kodu obsługującego wizję.
Czy warto w to brnąć? ... Na pewno mozna sie duzo nauczyć.
Pytanie na jakim kierunku studiujesz i jak chcesz napisać pracę magisterską - domknąć studia czy coś ta pracą rozpocząć ;) Moim zdaniem (oczywiście stronniczym, bo jestem uzależniony od LabVIEW ;) ) warto zainwestować w to czas i to bardzo.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2009 20:43 przez Mikrobi, łącznie zmieniany 4 razy.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
dnorus
Posty: 19
Rejestracja: 07 gru 2008 19:43
Kontakt:

Kilka pytan o obrazy w labview i strukture sama

Post autor: dnorus »

No tak tez mi sie wydaje, ze jak sie go naucze lepiej piszac ta prace to sie jakos odbije w przyszlosci pozytywnie. z tym ze.. czy uczelnia mi udostepni ten aplet do LabView czy tez sama plytke? czy jest on w pakiecie standardowym? czy mam pisac prosby do dziekanow o zakup itp:/ glownie sie o to rozchodzi..
druga sprawa nikt na uczelni chyba tego nie potrafi:) wiekszosc do obrazow stosuje C albo matlaba, a labview tylko do modelowania roznych urzadzen i ukladow, wiec czy zwykly czlowiek jest w stanie sie tego samemu nauczyc?;p choc tez nic trudnego w tym nie chce zrobic raptem segmentacja obrazow wiec zewnetrznych modulow nie potrzebuje wszystko odbedzie sie na obrazach juz skwantowanych, znaczy pobranych do komputera.

Dzieki Mikrobi!
Awatar użytkownika
wino
Posty: 549
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW
Lokalizacja: Kraków

Kilka pytan o obrazy w labview i strukture sama

Post autor: wino »

jak uczelnia ma Academic License to będzie w pudełku z innymi płytkami.
gryps
Posty: 42
Rejestracja: 25 sie 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 8.2
Lokalizacja: Kraków

Re: Kilka pytan o obrazy w labview i strukture sama

Post autor: gryps »

Witam

Używałem tego modułu w swojej pracy dyplomowej, jest on zjadliwy i ma spore możliwości. Dodatkowo, połowę rzeczy można na szybko sprawdzić przy pomocy Vision Assistant, i dopiero oprogramować tak jak nas to bardziej interesuje. Na pewno aplikację przetwarzającą obrazy napiszesz szybciej w LabView niż w C++ (choć są fajne biblioteki pod c++ do przetwarzania obrazów), ale kod będzie napewno wolniejszy. Trzeba uważać z alokowaniem pamięci bo to jest w tym przypadku ważne.

Co do dostępności tego moduł na uczelni to nie wiem jak to było w moim przypadku, ale wydaje mi się, że taka instalka (licencja) jest na uczelni.
Pozdrawiam
Gryps
Awatar użytkownika
kupsztal
Posty: 23
Rejestracja: 07 gru 2005 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 7.1
Lokalizacja: Cambridge, UK
Kontakt:

Re: Kilka pytan o obrazy w labview i strukture sama

Post autor: kupsztal »

dnorus pisze:... choc tez nic trudnego w tym nie chce zrobic raptem segmentacja obrazow wiec zewnetrznych modulow nie potrzebuje wszystko odbedzie sie na obrazach juz skwantowanych, znaczy pobranych do komputera. Dzieki Mikrobi!
w przypadku gdybys nie mogl jednak stosowac LabVIEW, przygladnij sie bibliotekom OpenCV : http://opencv.willowgarage.com/wiki/ ktore maja bardzo duzo mozliwosci , sa open source i calkiem nie dawno tez zostala wydana ksiazka w O'Reilly o OpenCV.
gryps
Posty: 42
Rejestracja: 25 sie 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 8.2
Lokalizacja: Kraków

Re: Kilka pytan o obrazy w labview i strukture sama

Post autor: gryps »

A jakbyś sie zdecydował na użycie OpenCV w Borland C++ i miał problemy to daj znać, prześle Ci instrukcje.
Pozdrawiam
Gryps
thaiski
Posty: 67
Rejestracja: 29 cze 2007 00:00

Re: Kilka pytan o obrazy w labview i strukture sama

Post autor: thaiski »

Mikrobi pisze:Napisze tak - nie wiem na ile stosuje sie Matlaba w przemyśle, zastosowań LabVIEW jest... dużo.
to ciekawe co napisales ale obawiam sie ze znalezienie pracy w tej dzialce bedzie trudne. zreszta wystarczy spojrzec na forum NI i zobaczyc ile jest ofert na Vision.
pozdr
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Kilka pytan o obrazy w labview i strukture sama

Post autor: Mikrobi »

Dlatego, że jest to zwykle jeden z elementów wykorzystywanych w sekwencji testu.
Raczej zatrudnia się programistę do LabVIEW niż ściśle do IMAQ'a. :)
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
ODPOWIEDZ