Detekcja ruchu za pomocą kamery USB.

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
hugo_bosy
Posty: 6
Rejestracja: 17 wrz 2008 13:08
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Detekcja ruchu za pomocą kamery USB.

Post autor: hugo_bosy »

Witam.

Jestem początkującym użytkownikiem LabView. Chciałbym zrobić detektor ruchu za pomocą zwykłej kamery USB. Jak narazie uruchomiłem kamerę, uzysskałem obraz w Labview. No i dalej zaczęły się schody:( Wpadłem na pomysł aby wykryć ruch należy porównać dwie klatki obrazu, kiedy nie będą identyczne oznacza to pewną zmianę w polu widzenia kamery czyli ruch. Aby to zrobić postanowiłem pozyskać obraz w trybie SNAP. Zrobiłem to w pętli WHILE aby pozyskiwać obraz ciągle. Pozyskuje go z szybkością 4 klatki na sekundę( uważam to za wystarczające). Aby porównać dwie sąsiednie klatki obrazu zastosowałem rejestr przesuwny i komparatar not equal z palety programming. W ten sposób chciałem otrzymać jasną odpowiedż czy klatki są identyczne czy nie. Niestety aplikacja nie wskazuje żadnego ruchu.

Proszę jakieś wskazówki, odnośnie mojego problemu( w załączniku załczam moj projekt).
ZbychoZbych
Posty: 12
Rejestracja: 24 lip 2007 00:00

Re: Detekcja ruchu za pomocą kamery USB.

Post autor: ZbychoZbych »

Wszystko byłoby ok gdyby nie fakt że Labview traktuje typ obrazu inaczej (podobnie do referencji, wskaźnika do struktury obrazu). W twoim programie stworzyłeś tylko jeden obraz (obszar pamięci na obraz) na którym operujesz. Labview nie tworzy nowego obrazu dla rejestru przesuwnego, jak to zwykło robić np. dla liczb. Jeśli chcesz operować na obrazach to korzystaj ze specjalizowanych funkcji do np. ich kopiowania. Porównanie obrazów także powinno być oparte na specjalizowanych funkcjach ewentualnie można zrobić "specjalizowane odejmowanie" a następnie wynikowy obraz (nowy, lub jako jeden z obrazów bazowych dla oper. odejmowania) zanalizować (np. policzyć bloby, czy ilość pixeli róznicy). Twoje porównanie porównuje prawdopodobnie te "wskaźniki do pamięci" a dokładnie wskaźniki do tego samego obszaru stąd wynik jest niezmienny.
Zbyszek
hugo_bosy
Posty: 6
Rejestracja: 17 wrz 2008 13:08
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Detekcja ruchu za pomocą kamery USB.

Post autor: hugo_bosy »

Dzięki za pomoc. Rozumiem że nie mogę zastosować rejestru przesuwnego. Mniej więcej rozumiem już cały problem. Będę myślał nad jego rozwiązaniem. Jeszcze raz dzięki. Mam nadzieje ze w razie dalszych problemów mogę prosić o radę. Pozdrawiam.
Jacqueline
Posty: 1
Rejestracja: 21 sty 2015 06:18
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Detekcja ruchu za pomocą kamery USB.

Post autor: Jacqueline »

ja dodam, że w Help->Find Examples->Toolkits and Modules->Vision jest bardzo dużo fajnych przykładów związanych właśnie z rozpoznawaniem różnych figur geometrycznych i zaczął bym właśnie od tego.
Lily lara
ODPOWIEDZ