Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 39
Rejestracja: 12 lip 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Grudziądz

Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Post autor: rafal »

Witam,
Mam problem związany z kamerką USB (Creative WebCam Live!). W oryginalnym oprogramowaniu Creative WebCam Center kamera ta ma możliwość filmowania z rozdzielczością 640x480, zdjęcia natomiast wykonuje z wyższą rozdzielczością, mianowicie 1024x768. I działa to znakomicie. Problem pojawia się gdy chcę tą kamerkę obsługiwać przy pomocy LabVIEW. Po zainstalowaniu dodatku imaq_usb_installer_setup.exe jestem w stanie widzieć w LabVIEW nagranie z kamery w rozdzielczości 640x480 (bloczek IMAQ USB Grab Acquire). I do tego momentu również wszystko działa, jak należy. Jednak gdy chcę uchwycić zdjęcie (bloczek IMAQ USB Snap) maksymalna rozdzielczość jaka jest osiągalna to taka, jak dla filmowanego obrazu, czyli 640x480 . Jedynym bloczkiem umożliwiającym ustawienie rozdzielczości jest IMAQ USB Init, z wyprowadzeniem VIDEO MODE (wartość numeryczna), ale nie ma tam możliwości ustawienia więcej niż 640x480. Pewnie dlatego, ze jak sama nazwa mówi, opcja ta służy do ustawienia VIDEO a nie IMAGE. Nie wiem czy moje podejrzenia są słuszne, ale wydaje mi sie, ze funkcja SNAP w LabVIEW wycina po prostu klatkę filmowanego obrazu, dlatego jej rozdzielczość nie może być większa niż rozdzielczość filmowanego obrazu, czyli niż GRAB. Byłoby to wielkie ograniczenie LabVIEW. Mam nadzieje, ze się mylę. Czy jest ktoś w stanie pomóc mi rozwikłać ten problem?
Windows 2000 LabVIEW 8.5 Vision Development Module
Pozdrawiam.
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Post autor: bogdani »

Witaj

Ja też mam taką samą sytuację. Wydaje mi się że wyższa rozdzielczość uzyskiwane jest przez oprogramowanie kamery poprzez odpowiednią interpolację uzyskanego obrazu.

Coś czuję że nie będzie tak łatwo.

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 39
Rejestracja: 12 lip 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Post autor: rafal »

Czy oprócz bogdaniego nikt nie miał z tym problemem styczności ? Wszelkie sugestie będą dla mnie cenne.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jogurt_owocowy
Posty: 1317
Rejestracja: 30 lis 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Kraków

Re: Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Post autor: jogurt_owocowy »

Ja niestety nie miałem styczności, ale z tego co piszą np. TU:
"Creative WebCam Live (blabla). Designed with a high quality VGA (640x480) resolution CMOS sensor, the Creative WebCam Live provides superior..."
można być prawie pewnym, że bogdani ma rację co do tej interpolacji.
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Post autor: bogdani »

Można spróbować pobierać obrazy przez jakąś bibliotekę dll, która jest dołączana do oryginalnego oprogramowania i przez nią próbować uzyskać interpolowany obraz, ale to pod warunkiem że bibliotek jest, ma takowe funkcje i można z nich skorzystać.

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
jogurt_owocowy
Posty: 1317
Rejestracja: 30 lis 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Kraków

Re: Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Post autor: jogurt_owocowy »

A dlaczego nie pobrać obrazu 640*480 i nie interpolowac samemu? Są jakieś dodatkowe powody, dla których użycie tej dllki będzie lepsze?
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 39
Rejestracja: 12 lip 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Post autor: rafal »

Poszperałem trochę w sieci na temat rozdzielczości kamer i też już jestem przekonany, ze w kamerach, aby uzyskać lepszą jakość zdjęć obraz poddaje się interpolacji.
Microsoft LifeCam VX-7000 (CEA-00006) rozdzielczość zdjęć: 3200x2380 pikseli (7,6 MP z interpolacją); rozdzielczość filmów: 1600x1200 pikseli (2 MP)
jogurt_owocowy masz racje, czemu nie spróbować zrobić tego w LabVIEW? Jak uda mi się coś z tym zdziałać to dam znać. Chyba, że jest ktoś kto już to zrobił to chętnie podejrzałbym kawałek diagramu ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jogurt_owocowy
Posty: 1317
Rejestracja: 30 lis 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Kraków

Re: Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Post autor: jogurt_owocowy »

Jak uda mi się coś z tym zdziałać to dam znać.
Chodzi Ci o interpolację obrazka? To akurat nie jest problem. Możesz wykorzystać ten toolbox, a jeśli się nie mylę, to da się to nawet zrobić bez żadnych zewnętrznych viajów (mimo tego, że w LV nie ma wprost klocka do zmiany rozdzielczości obrazka), ale muszę to sprawdzić, a nie mam teraz LV pod ręką.
W każdym razie dllka producenta, może np. pracować na danych typu RAW, a co za tym idzie oferować lepszą jakoś obrazka. To taki mój strzał, bo nie wiem jak jest naprawdę.
tatamisi
Posty: 26
Rejestracja: 07 lip 2008 15:29
Kontakt:

Re: Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Post autor: tatamisi »

hmm..ja bym sie zastanowil PO CO zwiekszac rozdzielczosc :) skoro wszystko ponad rzeczywista matryce jest tylko "wymyslone" przez interpolacje nic to nie daje w sumie

pozdrawaim
ZbychoZbych
Posty: 12
Rejestracja: 24 lip 2007 00:00

Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Post autor: ZbychoZbych »

Interpolację możesz prowadzić na bazie kilku obrazków, w ten sposób zyskuje się trochę na jakości wyjściowego obrazu.
Zbyszek
MasterCheat
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2004 00:00

Re: Pełna rozdzielczość kamerki internetowej

Post autor: MasterCheat »

Przecież w Imaq Vision jest gotowy bloczek do zmiany rozdzielczości przez interpolację.

PRzynajmniej w wersji 7.0 był a tylko do takiej mam dostęp :(

ps. czy w nowszych wersjach labview wymyślili już obsługę karme USB, bo niedawno wróciłem po 2 latach do Labview, a webcam 1.4 już mnie trochę denerwuje...
ODPOWIEDZ