Problem z OCRem

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
swiety21
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2006 00:00

Problem z OCRem

Post autor: swiety21 »

Witam!

Mój programik do rozpoznawania znaków drogowych ograniczenia prędkości zaczyna powoli ruszać. Udało mi się wyselekcjonować ze zdjęć same znaki i po powiększeniu ich pozostaje mi odczytanie tego co na nich jest żeby móc podać konkretną wartość ograniczenia i uniknąć błędnego rozpoznawania np. ograniczenia "ciężaru ton". Rozpoznawanie cyferek wykonuje za pomocą OCRa tylko przy generewoniu kodu Labview przez Imaqa wyskakuje mi błąd że konwersja nie może być ukończona bo brakuje NI-OCR w maszynie wirtualnej. Szukałem ale nie bardzo wiem skąd dostać NI-OCR żeby doinstalować do mojego Labview.
Z góry dziękuje za wszelką pomoc i zainteresowanie moim problemem.

Pozdrawiam!
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Problem z OCRem

Post autor: bogdani »

Witaj
OCRa nie masz dostępnego jedynie w NI Vision Acquisition Software, w pozostałych pakietach jest OCR.
http://www.ni.com/vision/software.htm
Nie wiem jaki masz dokładnie pakiet.
bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
swiety21
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2006 00:00

Re: Problem z OCRem

Post autor: swiety21 »

Do swojego Labview 7 expres pro doinstalowałem IMAQ Vision 7.0 Development Module For LabVIEW. W imaqu jak tworze skrypt to ocr jest dostepny i wszystko było dobrze, okreslenie cech liter zajęło mi troche czasu i jak już wszystko było gotowe i chciałem zamienić ten skrypt z Imaq Vision do kodu Labview to wyskakuje mi własnie ten błąd z OCRem. Wydaje mi sie że brakuje mi NI-OCR w Labview tylko nie wiem jak go doinstalować i skąd wziaść.
Awatar użytkownika
Koza
Administrator
Posty: 152
Rejestracja: 20 gru 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Problem z OCRem

Post autor: Koza »

Przeglądam sobie ten dokument: http://digital.ni.com/public.nsf/websea ... enDocument i z niego wynika, że Vision Assistant w wersji 7.0 zawierał funkcje OCR jednak integracja OCR z LV była dopiero w wersji 7.1:

Vision Development Module Version 7.0 for LabVIEW
* NI Vision Assistant 7.0
Vision Assistant 7.0 replaced Vision Builder 6.1 and earlier. Vision Assistant 7.0 includes functions to read 1-D barcodes and to read text using Optical Character Recognition (OCR).

Vision Development Module Version 7.1:
* Optical Character Recognition (OCR)
Optical Character Recognition, which used to be a separate item, is now bundled together with the Vision Development Module.


Pozdrawiam,
Koza

Edycja: Przed Vision Development Module v. 7.1 był toolkit NI Optical Character Recognition (OCR) dla LabVIEW, FAQ: http://digital.ni.com/public.nsf/allkb/ ... 4B0006DDF0
vugie
Posty: 383
Rejestracja: 17 lis 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z OCRem

Post autor: vugie »

Jeżeli nie uda ci się odpalić OCR w LV, to zawsze można użyć kodu zewnętrznego. Polecam opensourcowy gocr (strona programu to dla zmyłki jocr.sf.net). Działa z linii poleceń, można też użyć strumieni. Zupełnie przyzwoity.
swiety21
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2006 00:00

Re: Problem z OCRem

Post autor: swiety21 »

Dzieki wszystkim za zainteresowanie i wskazówki. Udało mi się wkońcu uruchomić OCRa i programik zaczyna powoli nabierać kształtów.
Musze jeszcze popracować nad poprawą obrazów w pierwszej fazie bo jedne są ciemniejsze a drugie bardziej wyraźne i ciężko jest ustawić program dla tak skrajnych warunków.

Może robił ktoś z was programik albo ma jakiś pomysł jak znormalizować obrazki pod względem jasności pikseli lub czegoś podobnego? Ja zastanawiałem się nad policzeniem średniej wartości jasności pikseli na jakimś obrazku odniesienia i kombinować z tym dalej dla pozostałych, ale moje próby legły w gruzach. Może ktoś z was zna się dobrze na przetwarzaniu obrazów i wie jakie parametry można wykorzystać??

Pozdrawiam

swiety
Awatar użytkownika
backstage
Posty: 1
Rejestracja: 03 gru 2006 00:00

Re: Problem z OCRem

Post autor: backstage »

Ograniczenie prędkości to czarne cyfry na białym tle tablicy, proponuje zatem zbinaryzowac (tzn. przedstawić w postaci jednobitowej "tylko czarny vs. tylko biały" ) albo sam obszar tablicy, albo całe zdjęcie. Rozsądnie dobrany prog binaryzacji powinien załatwić sprawę dla wszystkich zdjęc...
Awatar użytkownika
decyl
Posty: 77
Rejestracja: 07 kwie 2005 00:00
Kontakt:

Re: Problem z OCRem

Post autor: decyl »

po wytrenowaniu OCRa i stworzeniu kodu lv z vision assistanta dorzuciłem jeszcze zbieranie większej ilosci obrazków i wyciągnięcie z nich średniej arytmetycznej. Innymi słowy dodanie macierzy przykładowo dziesięciu obrazków i podzielenie każdej wartości przez 10. W momencie dzielenia przez wartośc mniejszą niż 10 otrzymałem większe wyodrębnianie się jasnych cyfr od ciemnego tła. eksperymenty przeprowadzałem z użyciem framegrabbera PCI-1405 i kamery płytkowej b/w NVC-BBH07 570 linii , czułość 0,05 lx , zasilanie 12 V/DC , sygn.BNC, przetwornik CCD LG.
didek
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2009 17:11
Wersja środowiska: LabVIEW 7.0

Problem z OCRem

Post autor: didek »

yyy i jak sobie swiety21 z tym w koncu poradziles??
ODPOWIEDZ