Pytanie o zastosowanie NI Module FPGA

Tematy związane z LabVIEW FPGA oraz programowaniem układów.
Michaś
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2007 00:00

Pytanie o zastosowanie NI Module FPGA

Post autor: Michaś »

Witam wszystkich:).

Jestem w trakcie wykonywania projektu (pracy magisterskiej) opartej o FPGA (tak dokładniej to o Cyclone II z Altery).
Idea pracy w skrócie:
Część I (na poziomie PC-ta):
Napisanie aplikacji w LabVIEW do generowania 6 różnych przebiegów okresowych odpowiednio próbkowanych, następnie konstruowanie w czasie rzeczywistym ramki danych i przekazanie jej na USB.
Część II (na poziomie wykonanej płyty):
Odbieranie ramek z USB przez kontroler ISP1582 i przekazywanie danych do układu FPGA, który na podstawie odebranych danych steruje 6 przetwornikami CA. Tą cześć (konfiguracje FPGA) planuje zrealizować pisząc program w VHDL-u w środowisku Quartus II.

A teraz meritum:
Dowiedziałem się, że NI wypuścił dodatkowe oprogramowanie do LabVIEW - Module FPGA. Zastanawiam się czy całego softwar-u nie dało by się wykonać w LabVIEW. Jeśli ktoś już się tym modułem bawił to bardzo proszę o opinie i kilka odpowiedzi:

1. Czy to oprogramowanie może być użyte go programowania FPGA? Jeśli tak to jakiego wymaga programatora?? (obecnie pod Quartus-em używam PLDcable_I na LPT).

2. Czy program do konfiguracji FPGA pisze się w VHDL-u czy może klasyczna koncepcja układania bloczków jak w LabVIEW??

3. Czy jest możliwość wykonania symulacji napisanego programu a następnie po zaprogramowaniu FPGA debugowanie przez JTAG?? (Quartus II daje taką możliwość przez SignalTap-a)

4.Jakie są ogólne wrażenia z używania Module FPGA?? przyjazne środowisko czy więcej problemów niż korzyści w porównaniu ze standardowym oprogramowaniem do FPGA np. Quartus II??

Z góry dziękuje za pomoc:).
Jarq
Posty: 49
Rejestracja: 30 paź 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Wrocław

Pytanie o zastosowanie NI Module FPGA

Post autor: Jarq »

Witaj,

Rozmawiałem z ludźmi z NI w zeszłym roku nt. LabVIEW FPGA. Oficjalne stanowisko mówi, że nie wspiera się żadnego sprzętu poza tym oferowanym przez NI. Jednak pojawił się driver dla płytki Xilinxa: http://digital.ni.com/express.nsf/bycode/spartan3e
( Tak właściwie to zaraz stracę 150USD+shipping żeby zobaczyć jak to wszystko działa - takie hobby ;D - a może ktoś ma i chce się pozbyć? )

Jak widać wszystko da się zrobić, jednak jeśli chodzi o Alterę to wątpię czy w nieodległej przyszłości będzie możliwe jej oprogramowanie ze względu na różnicę między środowiskami Xilinxa i Altery.

Moim zdaniem powinieneś pozostać jednak przy VHDL-u, choć opcją może być skorzystanie z kompilatora SystemC (gdzieś na sieci jest linux z całym środowiskiem do tego w postaci live CD. Oczywiście za darmo).
Michaś
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2007 00:00

Re: Pytanie o zastosowanie NI Module FPGA

Post autor: Michaś »

ok, dziękuję za informacje:)
Ja już mam wykonaną płytę pod Cyclona II, wiec opcja przejścia na Xilinxa nie wchodzi w gre :)
Ostatnio zacząłem zabawe Altium Designerem 6, daje możliwość projektowania FPGA (wcześniej robiłem w nim projekt PCB), móże coś z tego bedzie :-k :-)
Jarq
Posty: 49
Rejestracja: 30 paź 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Wrocław

Pytanie o zastosowanie NI Module FPGA

Post autor: Jarq »

Jeśli chodzi o LV FPGA i starter Xilinxa to moje odczucia opublikuję niebawem (możliwe, że jutro już dojedzie kurier :) ). I taka drobna uwaga na koniec - NI mówi coś o wymogu academic license (akurat mam więc luzik) ale dało się ściągnąć bez żadnej weryfikacji.

-------------
A teraz mały OT ale może w miarę cenna informacja :)

Polecam starego dobrego Quartusa. Działa znośnie, błędy widać gołym okiem w komunikatach i konfiguracja jest jak najbardziej przejrzysta. Uważaj tylko na stany pinów. Nie wiadomo z jakiego powodu nieużywane nie są domyślnie ustawiane w High-Z tylko zwierane do masy. Sam się na to naciąłem przy magisterce (układ mi się przegrzewał). Opcja która to zmienia jest zaszyta głęboko w ustawieniach.

Jeśli zaś chodzi o Designera to do PCB jest to moim zdaniem najlepszy (najbardziej intuicyjny) program. Natomiast do FPGA raczej go nie polecam ze względu na masę problemów jakie są generowane. Jednym z podstawowych były problemy z ustaleniem hierarchii kodu VHDL dodanego przez użytkownika (poprawione dopiero w 6.3 albo 6.4 z tego co pamiętam). Dodatkowo nie był w pełni kompatybilny ze standardem VHDL'93 co było sporym minusem. Obecnie nie wiem jak wygląda sprawa z wersjami 6.7+ ale zakładam, że idealnie będzie dopiero za jakiś czas :(

Oczywiście nie odstraszam, ale jak na początkowym etapie prac zaczną się problemy z Designerem to go sobie odpuść ;)
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Pytanie o zastosowanie NI Module FPGA

Post autor: Mikrobi »

Tytułem uzupełnienia: proponuję zaglądnąć tutaj
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
Michaś
Posty: 10
Rejestracja: 06 mar 2007 00:00

Re: Pytanie o zastosowanie NI Module FPGA

Post autor: Michaś »

dzięki za linki:)

co do Altiuma to ma jeden znaczący mankament :/ ma własny programator i na PLDcable nie działa :/ z tego co sie dowiedziałem to Altium Designer 6 przy zakupie oprogramowania dorzuca własny programator, problem więc sam sie z góry rozwiązał i zostaje na Quartusie :)

Dzięki za pomoc:)
ODPOWIEDZ