Symulacja turbiny wiatrowej ładującej baterię

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
Dragoniro
Posty: 1
Rejestracja: 09 cze 2015 19:52
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Symulacja turbiny wiatrowej ładującej baterię

Post autor: Dragoniro »

Dobry wieczór Panowie i Panie.
Jestem studentem 2. roku Mechatroniki na Politechnice i kilka miesięcy temu zaczęliśmy zabawę z LabView, mówiąc zabawę mam na myśli jakieś pierdoły typu: generacja fali, zapisy do pliku, podstawowe pętle itd. Teraz przygotowując się do zaliczenia przedmiotu postawiono przed nami dość trudne zadanie. Oto jego część (na trójeczkę :D ):
Stwórz pulpit sterowniczy elektrowni wiatrowej o mocy 300 kW:
 stwórz symulator siły wiatru – siła wiatru zmienia się losowo, do maksymalnie 80 km/h
 stwórz symulator turbiny wiatrowej wolnoobrotowej (napięcie i prąd są podawane na układ ładowania
baterii DC następnie z baterii DC przekazywane są do sieci)
 stwórz kontrolkę pokazującą pojemność baterii: 20000 Ah
 stwórz kontrolkę podłączającą układ do sieci elektroenergetycznej – jak układ jest podłączony do sieci
elektroenergetycznej oddaje do sieci moc rzędu 250 kW
 wykres wartości chwilowej generowanego napięcia i prądu oddawanego do sieci
 uwaga, jak bateria jest wyczerpana układ musi być automatycznie odłączony od sieci i pracować na
naładowanie baterii do pojemności 5000Ah
Część już zrobiłem, mam kilka pomysłów na dalszą strukturę programu, jednak nie mogę sobie poradzić z konwersją prędkości chwilowej wiatru na wygenerowaną energię a później na Ah do naładowania baterii. Nie wiem nawet jaką dobrać baterię, żeby to jakoś spójnie działało, domyślnie wybrałem 24V. Do tej pory robiłem program poglądowo, żeby zobaczyć czy działa, ale aby ruszyć dalej muszę zmierzyć się z tym problemem. Czy mógłby ktoś obeznany z tematem podrzucić kilka pomysłów, ew. dać jakieś rady jak coś zmienić/poprawić? W załączniku dodaję mój program.
Pozdrawiam.
Załączniki
ele_wiatr.vi
(16.74 KiB) Pobrany 412 razy
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

Symulacja turbiny wiatrowej ładującej baterię

Post autor: Jamal79 »

Witaj.
Do problemu musisz podejsc "Akademicko".
Znajdz jakiegos producenta turbin, wyszukaj dene, wykresy wydajnosci do obrotow wirnika. Stworz krzywa i obliczaj moc do stosunku wartosci predkosci wiatru.

Podejrzewam, ze na za liczenie nie bedzie wymagana doglebna analiza zasady dzialania turbiny lecz budowa Programu.
1. Powinienes przestrzegac podstawowych zasad programawania, tj. prowadzenie "sznurkow" od lewej do prawej.
2. BRAK STOPU!!
3. Dokumentacja, opisywanie lopow, opisywanie kanalow, dodaj jednostki przy wykresach, indykatorach.
4. zastosowanie Forloopow, chyba niejest najlepszym rozwiazaniem w twoim programie...

PS. zacznij od NOWA. Uruchom nowy projekt, wybierz szablon Simple State Machine. Wykozystaj go.
PPS. wrzucam twoj kod troszke przerobiony...
Załączniki
ele_wiatr2.vi
(15.91 KiB) Pobrany 426 razy
ODPOWIEDZ