koherencja

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
gymnosofista
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2014 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

koherencja

Post autor: gymnosofista »

Czesc,
Mam problem. Mianowicie chodzi o koherencje. Korzystam z gotowego bloczka frf jest tam mozliwosc obliczenia koherencji dla syg. Badam przebieg sily w czasie dwoch roznych uderzen mlotka i koherencja wychodzi zawsze 1... Nie wiem za bardzo jak to ugryzc.
za wszelkie wskazowki wielkie dzieki

serdecznie pozdrawiam
Mat
pawhan11
Posty: 67
Rejestracja: 21 wrz 2011 16:25
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

koherencja

Post autor: pawhan11 »

Koherencja mówi o podobieństwie sygnałów w dziedzinie częstotliwości, więc jeżeli są identyczne w częstotliwości to będą same jedynki.
Jest chyba taki myk że trzeba uśredniać żeby koherencja wychodziła poprawnie (dzielisz sygnal na kawałki, z każdego koherencja i średnia z całości)
Podeślij sygnały to zobaczę
CLS - Certified LabVIEW Student
gymnosofista
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2014 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

koherencja

Post autor: gymnosofista »

Cześć
no też próbuje z tym uśrednianiem ale zawsze wychodzi 1. Może jest problem że sygnały się bardzo mało różnią. Porównuje dwa sygnały z uderzenia młotka modalnego... jakaś lipa. Tak nie może zostać

serdecznie pozdrawiam
gymnosofista
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2014 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

koherencja

Post autor: gymnosofista »

pawhan11,
Cześć
chętnie bym Ci podesłał te przebiegi ale nie mogę dodać załącznika. Wyskakuje komunikat "rozszerzenie blokowane"...


serdecznie pozdrawiam
Mateusz
pawhan11
Posty: 67
Rejestracja: 21 wrz 2011 16:25
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

koherencja

Post autor: pawhan11 »

Wrzuć na jakiś inny serwis, na sucho to ciężko coś konkretnego poradzić :P
CLS - Certified LabVIEW Student
gymnosofista
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2014 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

koherencja

Post autor: gymnosofista »

Ok tutaj dwa sygnały każdy po 5000 próbek. Z czego na sam impuls przypada ich kilkanaście.
https://www.dropbox.com/s/f9ceo88sr6rno ... t.rar?dl=0
pawhan11
Posty: 67
Rejestracja: 21 wrz 2011 16:25
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: koherencja

Post autor: pawhan11 »

Zobaczyłem te sygnały w LV i faktycznie wychodzi 1. Podobnie w matlabie więc tak musi być.
Co konkretnie chcesz wydobyć z tych 2 sygnałów?
CLS - Certified LabVIEW Student
gymnosofista
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2014 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: koherencja

Post autor: gymnosofista »

w projekcie potrzebuje porównanie jakośćiowe serii uderzeń młotka modalnego z tarczy hamulcowej i dlatego potrzebuje koherencji. Gdzieś w necie natknąłem się że sygnał trzeba uśrednić żeby koherencja zadziałała. Za bardzo tego nie rozumiem. Załóżmy że wykonamy 10 prób i z 5 pierwszych uśrednimy i kolejne 5 uśrednimy i wtedy damy do obliczenia ale czy to coś z mieni ? Próbowałeś kiedyś uśredniać sygnały ? Czy matematyczny sposób taki jak na liczenie średniej arytmetycznej będzie tutaj rację bytu ????
ODPOWIEDZ