3 podstawowe programy

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
klaudiaaa
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2014 16:50
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

3 podstawowe programy

Post autor: klaudiaaa »

Witam, jesteś świeża w środowisku LabView w związku z czym potrzebuje pomocy
Mam do napisania 3 dość proste programy i nie wiem jak się do tego zabrać, dodam że labview na oczy widziałam tylko 2 razy na zajęciach więc mam z tym spory problem.
Jeżeli byłby ktoś tak dobry i napisał mi krok po kroku jak takie program zrobić to będę ogromnie wdzięczna :)

1. po naciśnięciu przycisku "start" program tworzy tabele 50 kolejnych liczb parzystych począwszy od tej wskazanej z kontrolki (czyli jak kontrolka będzie 6 to tabela musi mieć liczby 6,8,10...104). Następnie program wykonuje działanie sumowania owych liczb i wyświetla je. Prace kończy po naciśnięciu przycisku "stop"

2. Program nakreśla wykres funkcji y=f(x) z x zmieniającymi się w przedziałach -100 do 100, z A stałym pobranym z kontrolki. f(x)=A*(1+x^2)^(-1)

3. Program wczytuje tekst .txt z dwoma kolumnami danych, sortuje je (od najmniejsze do największej) i wyświetla w dwukolumnowej tabeli

Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc :)
Awatar użytkownika
semper fidelis
Posty: 74
Rejestracja: 28 paź 2014 20:45
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: 3 podstawowe programy

Post autor: semper fidelis »

Zadanie 1 na szybko:

Petla while do ciaglego dzialania programu, przerywana po nacisnieciu stop.

Struktura case realizujaca zadanie jezeli True czyli po nacisnieciu przycisku Start.

Petla for 50 razy powtorzona. Dodawanie 2 do wyniku poprzedniego i zapisywanie w tabeli. Oraz rejestr przesuwny do utrzorzenia kolejnej liczby parzystej.

Rejestr przesuwny zapamietuje wartosc na wyjsciu dodawania i przekazuje ja do kolejnego cyklu petli for.

Pytania?
Załączniki
zadanie 1.vi
(15.04 KiB) Pobrany 461 razy
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i to robi...
PawelR
Posty: 38
Rejestracja: 03 sie 2014 16:12
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: 3 podstawowe programy

Post autor: PawelR »

Zadanie 2, na równie szybko.

Najpierw wypisuję kolejne liczby naturalne (od -100 do +100) w pętli FOR. Nie napisałaś, jak gęsto wypisać X; założyłem, że co 1.
Z prawej strony pętli kabelek przechodzi przez terminal indeksujący. Dzięki temu mamy od razu cały wektor x-ów.
Dalej obliczenia, prowadzone na całym wektorze, i rysowanie wykresu (w expressVI - to ten niebieski, duży bloczek).

A co do zadania 1 - zwróć uwagę, że gdy zadasz liczbę nieparzystą, program Sempera wypisze liczby nieparzyste. Niby zgodnie z treścią zadania, ale...

Pozdrawiam
Paweł

PS. Prośba/rada: zajrzyj do kodów (Ctrl+E) i zobacz, co i jak jest zrobione.
Załączniki
zadanie 2.vi
(57.15 KiB) Pobrany 423 razy
Pomogłem? Kliknij "Pochwal" :)
Awatar użytkownika
semper fidelis
Posty: 74
Rejestracja: 28 paź 2014 20:45
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: 3 podstawowe programy

Post autor: semper fidelis »

Mozna tez wykorzystac gotowca dostarczonego przez NI do rownan jak w przykladzie.

Co do przykladu 1 tak bedzie dawac tez liczby nieparzyste co mozna latwo zmienic. Prawym na kontrolke -> Data entry

Odznaczyc Use default, w polu increment wpisac 2 a opcje na np Coerce to nearest. Teraz kontrolka moze zmieniac sie tylko w obrebie liczb parzystych.


Zadanie 3 zrobione za pomoca takze gotowca Read from spreadsheet file.
Załączniki
zadanie 3.vi
(11.06 KiB) Pobrany 427 razy
zadanie2 rozw2.vi
(11.43 KiB) Pobrany 398 razy
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i to robi...
ODPOWIEDZ