Labview + Arduino + Led

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
dzojstik22
Posty: 103
Rejestracja: 17 gru 2011 21:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Labview + Arduino + Led

Post autor: dzojstik22 »

Witam szlachetnych kolegów:) dumam nad pewnym problemem i mam nadzieję, że mi pomożecie. Chciałbym wyświetlić np. literę R na wyświetlaczu wykonanym z diód typu LED- czyli taki "matrix led"- wymiar matrycy 8x8. Do tego celu chciałbym wykorzystać urządzenie arduino z diodami połączonymi tak jak na poniższym schemacie. Jak się bliżej przyjrzałem połączeniom w płytkach tego typu zauważyłem, że diody są połączone tak, że jedne nóżki tworzą kolumny a drugie nóżki wiersze- tak jak na zdjęciu. I tu mam pytanie w jaki sposób w labview można "odwołać się" do konkretnej diody lub grupy diód aby wyświetlić np wcześniej wspomnianą literę R ? Kiedyś robiłem projekt dotyczący wyświetlacza na diodach ale nie led tylko w labview i tam wszystko oparte było na macierzy zbudowanej z kontrolek led.
Załączniki
8e1ac_DIY8x10Matrix2_cc.jpg
8e1ac_DIY8x10Matrix2_cc.jpg (96.19 KiB) Przejrzano 9418 razy
Matrix.gif
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 801
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Labview + Arduino + Led

Post autor: smiga »

Njaprościej ... w LabVIEW ustawiasz konkretny stan konkretnego wyjścia z płytki Arduino.
Na starcie wszystkie wyjścia podłączone do kolumn powinny mieć ustawiony stan 0, a wszystkie wyjścia podłączone do wierszy stan 1.
Zapalenie konkretnej diody to ustawienie konkretnego wyjścia kolumny na 1, a wiersza na 0.
Pamiętaj o rezystorach ograniczających prąd.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
spec.kolombo
Posty: 126
Rejestracja: 20 sie 2008 06:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Labview + Arduino + Led

Post autor: spec.kolombo »

To takie proste chyba nie jest.
Zauważ że najpierw powinieneś przestawić wejścia analogowe na wyjścia cyfrowe.
Do tego nie możesz sterować całą tablicą na raz - masz tylko 16 wyjść, a 64 diody.
Musisz zatem robić to wiersz po wierszu - ustawiasz w wierszu pierwszym na wyjsciu 0 (reszta ustawiasz na 1), i sterujesz kolumnami które diody chcesz zapalić. Następnie przechodzisz do kolejnego wiersza itd....
Trzeba to zrobić szybko w pętli żeby oszukać oko.
Zobacz w specyfikacji ile arduino może wytrzymać (ile jego wejścia prądu mogą pobrać i ile wygenerować) - ogólnie powinieneś wstawić 8 rezystorów - po 1 na każdą kolumnę - wartość dobierz w zależności jak jasno ma świecić i ile arduino da radę i ile dadzą radę diody.
Lepiej być bogatym i zdrowym, niż biednym i chorym.
Spec Kolombo
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 801
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Labview + Arduino + Led

Post autor: smiga »

Pewnie że to uprościłem, dla przedstawienia ogólnej idei ... ale nawet w ten prosty sposób powinno zadziałać. :)
Co prawda może być problem z równą intensywnością światła gdy dla jednej kolumny zaświecimy 1 diodę, a dla drugiej 8 ... i tu, przy 8 zapalonych diodach, na pewno pojawi się problem wydajności prądowej na wyjściach lub poziomu świecenia wszystkich diod gdy zmieścimy się w tej wydajności ograniczając prąd odpowiednim rezystorem.

Absolutnie zgadzam się z kolegą Spec.Kolombo, że powinno to być demultipleksowane z odpowiednią prędkością, czyli sterujemy w jednym momencie jedną diodą.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
TMa
Posty: 203
Rejestracja: 07 sty 2010 12:56
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Labview + Arduino + Led

Post autor: TMa »

Aby zapewnić odpowiednią jasność diod można użyć:

- kluczy na tranzystorach dla każdej kolumny lub dla każdego wiersza. Wyjście cyfrowe z Arduino będzie podane na bramke.

- wyspecjalizowany driver który zapewni stabilność prądową.

W obu przypadkach skarbnicą wiedzy jest elektroda.pl Dla tamtych gości to bułka z masłem na śniadanie.
dzojstik22
Posty: 103
Rejestracja: 17 gru 2011 21:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Re: Labview + Arduino + Led

Post autor: dzojstik22 »

Panowie a jakby to uprościć i zrobić dla 16 diód- nie uśmiecha mi się budowanie nowych układów. Da się to wykonać aby stworzyć macierz z 16 diodami i każdą z nich sterować pojedyncze porty.
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 801
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Labview + Arduino + Led

Post autor: smiga »

Jak chcesz mieć prosto to zrób tak jak pisałem, a dla zapewnienia stałego poziomu świecenia diod zrób tak jak pisał spec.kolombo - czyli jedna dioda w jednym momencie (jedziesz programowo kolejnymi kolumnami i wierszami z odpowiednią częstotliwością) Diody lubią być sterowane impulsowo - to wydłuża czas ich życia.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ