Problem z dobraniem odpowiednich struktur

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
1125
Posty: 37
Rejestracja: 25 cze 2011 09:28
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Problem z dobraniem odpowiednich struktur

Post autor: 1125 »

Witam

Staram się zbudować program i w sumie większość rzeczy udaje mi się wykonać krok po kroku ale jak już wszystko chcę poskładać to są problemy.
Krótko mówiąc chcę dokonywać odczytu z czujników, z pomiarów rysować wykres i zapisywać do exela. (dość pospolita sprawa)
Problem który pojawia mi się na starcie to taki że pomiary mają być dokonywane przez cały rok i w moim programie jeżeli wejdę w pętlę zapisu do pliku i rysowania wykresu to już z niej nie wychodzi aż nie skończy dokonywać zadanej ilości pomiarów a chciałbym podzielić zapisywane dane wg daty (każdy dzień lub miesiąc w innym pliku z nagłówkiem który jest poza pętlą). Myślę że niewłaściwie dobrałem strukturę programu, musiałbym to zrobić tak żeby odczytywać wartości z czujników cały czas, a pętlę z odczytem i zapisem do pliku wywoływać tylko co określony czas kiedy chcę dokonać pomiaru ale jak tak próbuję zrobić to sypie mi się wszystko. Czy mógłby ktoś bardziej doświadczony coś poradzić?

Może zbyt ogólnie napisałem więc może inaczej... czy jest możliwość wywoływania pętli z opóźnieniem np. 10minut ale nie wstawiając opóźnienia w środku pętli (bo w takiej sytuacji cały program stoi ten czas)?
Załączniki
wersja ok.vi
(26.11 KiB) Pobrany 357 razy
Awatar użytkownika
czab
Posty: 54
Rejestracja: 26 cze 2011 14:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Problem z dobraniem odpowiednich struktur

Post autor: czab »

(...) musiałbym to zrobić tak żeby odczytywać wartości z czujników cały czas, a pętlę z odczytem i zapisem do pliku wywoływać tylko co określony czas kiedy chcę dokonać pomiaru (...)
Czy mógłbyś przybliżyć tę myśl? Chodzi o to, by magazynować w programie w sposób ciągły odczyty z czujników, a co jakiś czas zbierać ten bufor i zapisywać go do pliku z datą, dobrze rozumiem?

Prosiłbym o zapisanie VI do wcześniejszej wersji żebym sobie mógł pooglądać :)
Obrazek
1125
Posty: 37
Rejestracja: 25 cze 2011 09:28
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Problem z dobraniem odpowiednich struktur

Post autor: 1125 »

Witam

Może nie magazynować ale poprostu odczytywać na bieżąco i wyświetlać na front panelu a tylko co określony czas (w minutach również zadawany z front panelu) wyświetlać na wykresie i jednocześnie zapisywać do pliku. Oczywiście to ile pomiarów ma się wykonać też muszę ustalać z panelu (wszystko widać w programie który jest w załączniku). Dorobiłem już podmianę pliku do którego się zapisują pomiary przy zmianie minuty (docelowo wstawie datę) ale narazie jest to wersja robocza i może wieszać program jak ktoś źle warunki ustali więc do testów najlepiej to usunąć ale celowo to zostawiam bo może ktoś poradzi że można to zrobić prościej lub lepiej.

Pozdrawiam
Załączniki
wersja ok.vi
wersja 9
(21.18 KiB) Pobrany 348 razy
1125
Posty: 37
Rejestracja: 25 cze 2011 09:28
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Problem z dobraniem odpowiednich struktur

Post autor: 1125 »

I jak tam czab, brak pomysłów na coś takiego?
Awatar użytkownika
czab
Posty: 54
Rejestracja: 26 cze 2011 14:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Re: Problem z dobraniem odpowiednich struktur

Post autor: czab »

Zżera mnie perfekcjonizm, nie przychodzi mi do głowy żadna gotowa, pełna implementacja, przepraszam ;)

Niemniej, jeśli chodzi o tropy, czyli dobranie struktur - najbardziej naturalnym czy typowym w takich zadaniach wzorcem byłby producent/konsument - dwie niezależnie pracujące pętle, z których jedna prowadzi akumulację danych do jakiegoś bufora, a druga (wywoływana cyklicznie, jak chciałeś), te dane wizualizuje/zapisuje i/lub czyści tenże bufor :)

Buforowanie realizowane może być w tablicy, albo też przy wykorzystaniu kolejek. Przykład na stronie ni znajdziesz pod linkiem http://zone.ni.com/devzone/cda/tut/p/id/3023

Pozdrawiam :)
Obrazek
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

Re: Problem z dobraniem odpowiednich struktur

Post autor: Jamal79 »

Siema.
Co do tego programu ma on smigac na PLC czy na zwyklym kapie?? (Tu wybor metody moze okazac sie wazny ze wzgledu na buffor)

PC. Sugeruje zapisywac wszystkie dane do pliku binarnego i np. usredniona wartosc raz na jakis czas (5 min, 1h), wraz z miesiecznym podsumowaniem. Wszystko zalezy od typu termometru, PT1000 ma dosc dlugi czas reakcji (120s) NTC jest malo stabily...

PS. Sorry za brak polskich znaczkow
ODPOWIEDZ