Odczyt pliku konfiguracyjnego bez okna dialogowego

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
Mociu
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2005 00:00

Odczyt pliku konfiguracyjnego bez okna dialogowego

Post autor: Mociu »

Witam. Mam nastepujacy problem. Otoz chcialbym otworzyc plik w ktorym mam ustawienia konfiguracyjne programu, ale w ten sposob aby nie pokazywaloby sie okno diaogowe otwierania pliku, czyli bez standardowych vi ("Open/Create/Replace File" i "OpenFile").Po uruchomieniu programu wczytuje dane z pliku o okreslonej nazwie "Ustawienia.ini". Dane z pliku czytam za pomoca "ReadLinesFromFile", to mi zapewnia otwarcie pliku odczyt danych i jego zamkniecie. Problem jest w tym ze do tego potrzebuje sciezki gdzie znajduje sie plik, a tego narazie nie jestem w stanie okreslic, poniewaz bedzie to program instalacyjny(exe), plik z danymi dodaje do aplikacji za pomoca opcji budowania aplikacji "Add support file". Czy istnieje jakas funkcja ktora umozliwialaby mi odczytanie sciezki do katalogu, w ktorej bedzie znajdowal sie program (Cos podobnego do "Current VI's Path"). Czy moze istnieje jakis inny sposob zrobienia tego? Za kazda informacje z gory dziekuje. Aha pisze w LabView 6.1 (Z koniecznosci - praca magisterska :) )
Gość
Posty: 656
Rejestracja: 10 lis 2003 00:00

Re: Odczyt pliku konfiguracyjnego bez okna dialogowego

Post autor: Gość »

Do odczytu konfiguracji najlepiej użyć plików typu .ini, tzn z sekcjami, kluczami itp. (patrz labview.ini w głównym katalogu Labview). Tam też można zapisać ścieżkę do innego (wykorzystywanego/modyfikowanego w danej części aplikacji) pliku konfiguracyjnego. Vi'sy do pracy z tego typu plikami znajdują się w File I/O >> Configuration File VIs. Najprostszą metodą na znalezienie głównego pliku konfiguracyjnego jest zapisanie go w tym samym katalogu co aplikacja i posłużenie się VI o nazwie Current VI's Path.vi z palety File I/O >> File Constants , który to zwraca ścieżkę do aplikacji a następnie użyć Build Path.vi i Strip Path.vi z palety File I/O , do skonstruowania na tej podstawie ścieżki do głównego pliku konfiguracyjnego A propo... Po skompilowaniu aplikacji do pliku .exe o nazwie np. aqq.exe i pierwszym uruchomieniu i tak zostanie utworzony (chyba, że już istnieje - to wtedy zostanie odczytana jego zawartość) plik aqq.ini w którym można umieścić inne parametry konfiguracyjne wykonywalnego pliku aqq.exe. Uwaga ! Należy pamiętać, że ścieżka do pliku aqq.exe będzie wyglądała: C:Katalog głównyKatalog podrzędny 1Katalog podrzędny 2...aqq.llbaqq.vi więc aby "cofnąć się do katalogu aplikacji aqq.exe należy dwa razy użyć VI Strip Path.vi a następnie dodać nazwę pliku konfiguracyjnego aqq.ini za pomocą Build Path.vi Rumcajs. W razie problemów wyślę przykład na maila.
Mociu
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2005 00:00

Re: Odczyt pliku konfiguracyjnego bez okna dialogowego

Post autor: Mociu »

Sprawdzilem, no i rzeczywiscie dziala :D . wielkie dzieki
ODPOWIEDZ