Odczytywanie zmiennej z wykresu

Sprawy związane z interfejsem użytkownika - kontrolki, wskaźniki, wyświetlacze, wykresy oraz inne zagadnienia tego typu...
kolo2137
Posty: 2
Rejestracja: 03 sty 2016 16:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Odczytywanie zmiennej z wykresu

Post autor: kolo2137 »

Witam,
przepraszam jeżeli w złym dziale zadaję pytanie. Mam taką sytuację iż, mam podany wykres (logarytmiczny) i mój program z wyliczonej zmiennej x ma odczytywać wartość y z wykresu. Problem w tym że nie mam zielonego pojęcia jak to zrealizować. W załączniku przesyłam mój wykres. Będę wdzięczy na jakie kolwiek podpowiedzi.
Załączniki
nikuradse.JPG
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Odczytywanie zmiennej z wykresu

Post autor: PiDi »

Nie bardzo rozumiem, jak ten program ma działać: wyliczać jakieś x i z tego RYSUNKU odczytać wartość y?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
kolo2137
Posty: 2
Rejestracja: 03 sty 2016 16:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Re: Odczytywanie zmiennej z wykresu

Post autor: kolo2137 »

Krótko mówiąc to tak, a dokładniej to program ma wyznaczać średnią wartość przepływu gazu na podstawie tego wykresu(wykres Nikuradsego), znając log(10) z liczby Reynoldsa można odczytać z wykresu wartość średnią przepływu...i to ma być realizowane w labview tylko niestety nie wiem jak tego dokonać...wartość log(10) Re będzie się zmieniała wraz ze zmianą ciśnienia przepływu dlatego program musi na bierząco monitorować tą wartość, sprawdzać na wykresie i podawać jaka jest średnia wartość przepływu.
Daniel PCL
Posty: 20
Rejestracja: 03 kwie 2013 11:26
Wersja środowiska: LabVIEW 8.0

Odczytywanie zmiennej z wykresu

Post autor: Daniel PCL »

Można aproksymować funkcję do punktów tworzących tą krzywą (zakładam, że masz tabelę z danymi) i później to już tylko kwestia podstawiania zmiennej X i obliczania Y.
Awatar użytkownika
dajpanspokój
Posty: 145
Rejestracja: 05 lis 2015 08:15
Wersja środowiska: LabVIEW 2016

Re: Odczytywanie zmiennej z wykresu

Post autor: dajpanspokój »

Możesz użyć programu Graph Digitizer do zapisania tego wykresu jako tabeli punktów.
Potem przyjmiesz ten plik jako input w LV używając Read From Spreadsheet File
Obrazek
ODPOWIEDZ