Wykres FFT

Sprawy związane z interfejsem użytkownika - kontrolki, wskaźniki, wyświetlacze, wykresy oraz inne zagadnienia tego typu...
gymnosofista
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2014 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Wykres FFT

Post autor: gymnosofista »

Witam,
dla wcześniej zmierzonego sygnału chcę obliczyć fft. Sygnał to uderzenie młotka modalnego. Sygnał próbkuje z fp=51200 Hz i zapisuje 65536 próbek, bo potrzebuję dużą rozdzielczość częstotliwościową. Wszystko wydaje się jasne dopóki nie zrobię analizy częstotliwościowej. Wykres częstotliwościowy jest bardzo zakłócony. Tutaj moje pytanie co z tym zrobić żeby osiągnąć. Powinno wyjść coś takiego jak na rysunku. Jak może być tego przyczyna.
za wszelkie wskazówki wielkie dzięki. Filtrowanie czy wygładzanie też tego zbytnio nie poprawia....
Załączam program oraz pomiar uderzenia.
Załączniki
fft_filter.vi
program
(51.25 KiB) Pobrany 430 razy
tak jak powinno być
tak jak powinno być
fft_hammer.jpg (28 KiB) Przejrzano 12586 razy
moja analiza
moja analiza
fft_LV.jpg (34.51 KiB) Przejrzano 12586 razy
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Wykres FFT

Post autor: PiDi »

Spójrz na skale osi Y. W jaki sposób chcesz porównywać te dwa wykresy? Na tym wykresie w LV masz moc na poziomie -80 dB (czyli 10^-8), więc te częstotliwości są praktycznie nieistotne. Zobacz, co dzieje się na niższych częstotliwościach.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
gymnosofista
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2014 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Wykres FFT

Post autor: gymnosofista »

Do 10 kHz jest ok, ale jak to zrobic zeby usac ta niepotrzebna czesc z szumami bo jak pozniej bede liczyl frf to wyniki jest malo miarodajny bo wszystko zlewa sie w jedna calosc. Np jak w matlabie dam te dane to wychodzi normalnie bez tak dramatycznej koncowki.
Awatar użytkownika
koofaya
Posty: 38
Rejestracja: 23 sty 2014 14:51
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Re: Wykres FFT

Post autor: koofaya »

Jeżeli chcesz zaobserwować na wykresie tylko ten fragment, który Cię interesuje, to możesz zmienić ustawienia wykresu. Albo za pomocą Properties, albo dynamicznie za pomocą Property node (żeby na przykład wyświetlał do momentu spadku poniżej pewnej wartości). Dobrze też wyświetlić widmo w skali liniowej, bo wbrew pozorom często więcej w ten sposób widać. Jak dla mnie, to widmo wygląda dość przyzwoicie.
gymnosofista
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2014 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Wykres FFT

Post autor: gymnosofista »

To ja to wiem chodzi mi do dalszych obliczeń bo potrzebuje tego sygnalu do frf. Jak jest tyle szumów to wynik jest mało czytelny i stąd moje rozkminy. Czy da się z tym coś zrobić

Załączam sygnał o którym mówię
https://www.dropbox.com/s/tazmvjhrcfo94 ... .tdms?dl=0
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Wykres FFT

Post autor: PiDi »

O jakich szumach mówisz? Opisz może krok po kroku co chcesz zrobić i jak próbujesz to zrobić. W tej chwili ciężko zrozumieć, w czym leży problem - zgodzę się z koofayem, że ten wykres wygląda po prostu przyzwoicie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
gymnosofista
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2014 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Wykres FFT

Post autor: gymnosofista »

Ok, wiec sprawa wyglada nastepujaco. Robie oprogramowanie do analizy modalnej. Program ma rejestrowac dwa sygnaly w 5 powtorzeniach i zwracac wartosc usredniona
<=uderzenie mlotka sesor sily
<= odpowiedz struktury w tym przypadku tarczy hamulcowej. Sensor przyspieszenia
z tych dwoch sygnalow musze wyliczac FFT oraz Frf
Otoz sygnal ktory przeslalem moze i dobrze wyglada ale problem pojawia sie gdy sie chce obliczyc FRF to wynik jest nie czytelny ( wszystko zlewa sie w jedna calosc)

Problem moze wynikac z powodu tego ze czas rejestracji jest bardzo dlugi w stosunku do trwania samego sygnalu. a musze tak dlugo rejestrowac bo chce miec dobra rozdzielczosc czestotliwosciowa. Np sam impuls trwa kilkanascie probek a rejestruje ich ponad 30 tys (a reszta to przeciez sam szum)
Tak zastanawiam sie co moglym z tym fantem zrobic?

do fft i frf uzywam okna prostokatnego bo ono daje jedynie dobre rezultaty. Moze powinnienem uzyc innego ktore nie jest dostepne w gotowym bloczku ?
Awatar użytkownika
jogurt_owocowy
Posty: 1317
Rejestracja: 30 lis 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Kraków

Re: Wykres FFT

Post autor: jogurt_owocowy »

musze tak dlugo rejestrowac bo chce miec dobra rozdzielczosc czestotliwosciowa
Fajnie byłoby, gdyby to działało w ten sposób, ale nie jest tak prosto. Niestety "nie ma darmowych obiadów".
Tak zastanawiam sie co moglym z tym fantem zrobic?
Zwiększyć częstotliwość próbkowania.
do fft i frf uzywam okna prostokatnego bo ono daje jedynie dobre rezultaty. Moze powinnienem uzyc innego ktore nie jest dostepne w gotowym bloczku ?
Dzieje się tak dlatego, że okno prostokątne to w istocie brak jakiegokolwiek okna. Większość okien schodzi do zera na brzegach, więc prawdopodobnie ich użycie wygasza interesującą Cię, początkową część analizowanego sygnału.
Np jak w matlabie dam te dane to wychodzi normalnie bez tak dramatycznej koncowki.
To jest intrygujące. Załącz m-pliki i plik z danymi.
gymnosofista
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2014 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Wykres FFT

Post autor: gymnosofista »

Uzylem okna force i wyniki wychodza elegancko. Problemem byl szum w ktory po uzyciu okna force jest usuwany, dlugosc okna reguluje sie po przez duty cycle.
dzieki za odpowiedzi pozdrawiam
Mateusz
ODPOWIEDZ