Waveform Chart - wyświetlanie sygnału

Sprawy związane z interfejsem użytkownika - kontrolki, wskaźniki, wyświetlacze, wykresy oraz inne zagadnienia tego typu...
teslabox
Posty: 80
Rejestracja: 24 mar 2010 15:27
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Waveform Chart - wyświetlanie sygnału

Post autor: teslabox »

Witam wszystkich Forumowiczów!

Wyświetlam w oknie Waveform Chart przebieg rejestrowanego przez przetwornik analogowo-cyfrowy sygnału. Zrobiłem kilka testów z wzorcowym sygnałem (sinusoidalny o amplitudzie 1,27 V) o różnych częstotliwościach: 400, 800, 1200, 1600, 2000, 3000, 3500, 4000 i 5000 Hz i zauważyłem dziwne zachowanie dot. próbkowania sygnału.
Poniżej zestawione są screeny tego okna podczas pomiarów.
1600 Hz
1600 Hz
fs = 4000 Hz
2000 Hz
2000 Hz
fs = 4000 Hz
3000 Hz
3000 Hz
fs = 11111 Hz
3500 Hz
3500 Hz
fs=225817 Hz

Do częstotliwości coś ponad 2000 Hz częstotliwość próbkowania (do wyświetlenia tego sygnału) wynosi 4000 Hz, natomiast dla wyższych częstotliwości sygnału zaczyna się dziwnie zwiększać co wcale nie daje lepszego rezultatu na ekranie... :S.

Jak LV ustawia częstotliwość próbkowania w dla wyświetlania w oknie Waveform Chart i jak ewentualnie ustawić stałą częstotliwość próbkowania?
Awatar użytkownika
skoziate
Administrator
Posty: 245
Rejestracja: 06 mar 2007 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waveform Chart - wyświetlanie sygnału

Post autor: skoziate »

Witaj!

Na pierwszy rzut oka wygląda jak aliasing. http://pl.wikipedia.org/wiki/Aliasing_( ... 82%C3%B3w) oraz http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzeni ... a-Shannona
Wszelkie częstotliwości sygnału większe niż połowa częstotliwości próbkowania nie będą przedstawione prawidłowo. Nawet ich częstotliwość po obliczeniu FFT nie będzie prawidłowa, nie wpominając o kształcie przebiegu.
Pozdrawiam,
Sebastian
teslabox
Posty: 80
Rejestracja: 24 mar 2010 15:27
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Waveform Chart - wyświetlanie sygnału

Post autor: teslabox »

Hmm... Tak, wiem o twierdzeniu o próbkowaniu i o poprawnym odtworzeniu sygnału analogowego (w postaci ogólnej fpróbkowania = 2*fsygnału). O aliasingu też mi nieco wiadomo.
Może przybliżę otoczenie tego, co aktualnie robię. Mam taki układ pomiarowy, jaki przedstawiłem na schemacie blokowym poniżej:
Schemat blokowy układu pomiarowego.
Schemat blokowy układu pomiarowego.
Prędkość dostarczania danych z układu mikrokontrolera do programu LabVIEW wynosi 115200 bps (bitów na sekundę) (tyle ile wynosi prędkość RS232), co daje 14400 Bps (Bajtów na sekundę). Każda ramka z danymi pomiaru transmitowana przez UART1 mikrokontrolera zawiera 3 Bajty (1 B – Bajt startu, 2 B – MSB pomiaru, 3 B – LSB pomiaru). Zatem prędkość transmisji ramek pomiarowych wynosi 4800 fps [ramek pomiarowych na sekundę].

Pozostawmy na chwilę analizę FFT czy RMS "na boku". W chwili obecnej zastanawiam się nad samym faktem/sposobem wyświetlania przebiegu mierzonego sygnału w oknie Waveform Chart.

Konkretnie rzecz biorąc, to z jaką częstotliwością próbkowania LV wyświetla w oknie Waveform Chart kolejne próbki sygnału? Lub jak zaprezentować przebieg sygnału w dziedzinie czasu a nie numerów/liczby próbek?
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Waveform Chart - wyświetlanie sygnału

Post autor: PiDi »

Nie bardzo rozumiem:
Do częstotliwości coś ponad 2000 Hz częstotliwość próbkowania (do wyświetlenia tego sygnału) wynosi 4000 Hz, natomiast dla wyższych częstotliwości sygnału zaczyna się dziwnie zwiększać co wcale nie daje lepszego rezultatu na ekranie... :S.

Jak LV ustawia częstotliwość próbkowania w dla wyświetlania w oknie Waveform Chart i jak ewentualnie ustawić stałą częstotliwość próbkowania?
Jak to: częstotliwość próbkowania sama się zwiększa? Waveform Chart nie ma żadnej częstotliwości próbkowania, on po prostu wyświetla kolejne próbki, które mu podasz. Częstość aktualizacji zależy tylko i wyłącznie od okresu pętli, w której ta aktualizacja się dokonuje. Jeśli chcesz wyświetlać te próbki w dziedzinie czasu, to kiedyś coś o tym się na forum pojawiło. Albo pierwszy z brzegu wynik z googla: http://digital.ni.com/public.nsf/allkb/ ... 920065EC52.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ