wykres XY z pliku .xls

Sprawy związane z interfejsem użytkownika - kontrolki, wskaźniki, wyświetlacze, wykresy oraz inne zagadnienia tego typu...
Gość
Posty: 656
Rejestracja: 10 lis 2003 00:00

wykres XY z pliku .xls

Post autor: Gość »

Witam szanownych programistów. Mam pytanie, czy mogę w LabVIEW utwożyć wykres zależności np. pojemności kondensatora od częstotliwości mając do dyspozycji dwie kolumny wyników w excelu(jedna kolumna to częstotliwość a druga w kolejności odpowiadające danej częstotliwości pojemności kondensatora)? Niestety nie wiem takich podstaw bo dopiero rozpoczynam swoją przygodę z LabVIEW:). Sukałemw HELP'ie ale na nic takiego nie trafiłem. Z góry wielkie dzięki za każde wskazówki.
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: wykres XY z pliku .xls

Post autor: Mikrobi »

1.W Excelu wybierz zamiast klasycznego Zapisz... - >
Zapisz jako... i zapisz dane jako Tekst (oddzielone znakami tabulacji) 3. Wykorzystaj Read Characters From File.vi 4. odczytany tekst podzielony tabulatorami i znakami końca lini zamień na tablicę za pomocą: Spreadsheet String To Array pamiętaj o formatowaniu %s i podłaczeniu u dołu pustej dwuwymiarowej tablicy stringów (definiujesz typ tablicy wyjściowej) 5.
zamiana tekstu na wartości (zakładając że masz postać 2,81E-3): Fract/Exp String To Number 6. Rozdzielenie tablicy dwuwymiarowej na dwa wiersze: Index Array 7. Przygotowanie danych dla wykresu XYGraph: Bundle
Gotowe.
Obrazek
Układ połaczeń jest kaskadowy (ikony nie idą w jednej linii) jedynie z powodu przedstawienia opisów każdej z ikon. W przypadku bezpośredniego czytania plików Excela konieczna jest obsługa ActiveX, przykłady (dla Excela) w LabVIEW.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
Gość
Posty: 656
Rejestracja: 10 lis 2003 00:00

Re: wykres XY z pliku .xls

Post autor: Gość »

Dziękuję Panu za błyskawiczną odpowiedź. Wszystko działa, że aż miło!!!
Rozumiem, że wyniki w excelu mają być umieszczone w wierszach a nie w kolumnach. Naszło mnie pytanie, a gdybym chciał umieścić wyniki na dwóch wykresach, mając do dyspozycji
trzy wiersze danych w ten sposób, że na pierwszym wykresie byłby drugi wiersz w funkcji pierwszego, a na drugim trzeci wiersz w funkcji pierwszego wiersza. Czy dobrze robię
kombinując(póki co z mizernym skutkiem) z funkcją Array To Spreadsheet String? Bo
chyba potrzebowałbym trzywymiarową tablicę stringów, bo rozszerzając tablicę do trzech wymiarów w
Spreadsheet String To Array między Bundle a XY Graph natępuje przerwa.
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: wykres XY z pliku .xls

Post autor: Mikrobi »

Gość pisze: Rozumiem, że wyniki w excelu mają być umieszczone w wierszach a nie w kolumnach.
Nie ma takiego wymogu,. można w LabVIEW obrócić tablicę (Transpose Array)
Gość pisze:Naszło mnie pytanie, a gdybym chciał umieścić wyniki na dwóch wykresach, mając do dyspozycji trzy wiersze danych w ten sposób, że na pierwszym wykresie byłby drugi wiersz w funkcji pierwszego, a na drugim trzeci wiersz w funkcji pierwszego wiersza. Czy dobrze robię
kombinując(póki co z mizernym skutkiem) z funkcją Array To Spreadsheet String?
Nie, wystarczy podłaczyć odpowiednio do dwóch funkcji Bundle
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
ODPOWIEDZ