wykres 3D i dane wejściowe

Sprawy związane z interfejsem użytkownika - kontrolki, wskaźniki, wyświetlacze, wykresy oraz inne zagadnienia tego typu...
wn20
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2005 00:00
Lokalizacja: Białystok

wykres 3D i dane wejściowe

Post autor: wn20 »

Witam wszystkich użytkowników tego FORUM.
Niedawno dostałem do wykonania projekt na zaliczenie przedmiotu. Muszę napisać program w LabView 6.0 który pokazuje zależności różnych odkształceń i naprężen w 3D dla tensometrycznego układu rozetowego typu delta. Wzorów już nie będę podawał bo to banalne to wprowadzenia, ale jako że niegdy nie używałem tego programu to mam kilka pytań co do wykonania tego programu. Widzę że program jest bardzo ciekawy i ma dużo możliwości ale jako początkujący użytkownik muszę poznać podstawy.
Przykładowo mój program musi pokazywać Maksymalne Odkształcenie Główne w 3D w zależności od wprowadzonych parametrów. I tak powyższa wielkość to "z" na wykresie 3D a dwa parametry muszą być wprowadzone jako zbiór wartości ("x" i "y"). I jak to wykonać? Np poprzez tablice Array lub inaczej? Np wybierało by się oddzielnie dla każdego z tych parametrów przedział z zakresu -5 do 5 promili (to maxymalne odległości i żeby można jakoś wybierać z panelu od -3 do 4 promili i inne takie wartości) z częstotliwościa np 0,001 promila. Uruchamiamy program i cyk żeby rysował się wykres 3D. I jeszcze dodatkowo jest jeden parametr który możemy rególować suwakiem i on zmienia wtedy wykres, ponieważ występował by we wzorze obliczającym wielkości "z".
Widzę również że są różne wykresy 3D. Myślę że odpowiednim dla mnei był by 3D Surface. Zgadza się?
Proszę o różne propozycje, pomysły i uwagi co do wykonania mojego programu. Z góry bardzo dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam Wojtek
wn20
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2005 00:00
Lokalizacja: Białystok

Re: wykres 3D i dane wejściowe

Post autor: wn20 »

Po kilku dniach zabawy z moim projektem doszedłem już do tego jak wygenerować mniej wiećej ciąg danych wejściowych. Jednak i tak nei dostaję tego co oczekiwałem. Nie rysuje mi tego co potrzeba. Poprostu do końca nie rozumiem sterowania wykresem 3D surface. jest wejście x i y i z z tym że z to tablica 2D dlaczego? Ja chciałbym podać ciąg liczb na x i na y a na z wzór żeby odpowiednio mi rysował wartości w zależności od x i y Jak to zrobić???
Szybki
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: wykres 3D i dane wejściowe

Post autor: Mikrobi »

wn20 pisze:Po kilku dniach zabawy z moim projektem doszedłem już do tego jak wygenerować mniej wiećej ciąg danych wejściowych. Jednak i tak nei dostaję tego co oczekiwałem. Nie rysuje mi tego co potrzeba. Poprostu do końca nie rozumiem sterowania wykresem 3D surface. jest wejście x i y i z z tym że z to tablica 2D dlaczego? Ja chciałbym podać ciąg liczb na x i na y a na z wzór żeby odpowiednio mi rysował wartości w zależności od x i y Jak to zrobić???
Tablica Z to wartości, których współrzedne podajesz jako wektory X i Y
X
Y
Z 1
1

a b c 2
2

d e f 3
3

g h i
na współrzędnej: (1,1) wartość a (1,2) wartość d (3,2) wartość
f ...itd
Jak piszą NIMen w helpie:
3D Surface Details: x vector and y vector correspond to the two indexes for the z matrix 2D array. If the number of elements in x vector does not match the width of z matrix in the first dimension, and the number of elements in y vector does not match the width of z matrix in the second dimension, both x vector and y vector are ignored.
...dalej jest ciekawiej:
The values of x vector and y vector specify where the corresponding point in the z matrix should be located. The default values for x vector and y vector are 0, 1, 2, 3, and so on. The first point in z matrix (index 0,0) is located at (x vector[0], y vector[0]), or (0,0). If you change x vector to –1, 1, 2, 3, and so on, the first point in z matrix moves to (–1,0).
Powodzenia
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
wn20
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2005 00:00
Lokalizacja: Białystok

Re: wykres 3D i dane wejściowe

Post autor: wn20 »

Dzięki za podpowiedź ale sam do tego doszedłem :D tylko gorzej już z przeskalowaniem. Bo trzeba mi aby x i y zmieniał się z krokiem 0,01 a nie 1 a w takim przypadku zmiana następuje co 1. I tak np zamiast mi pokazywać od -2 do 2 z krokiem 0,01 to pokazuje mi od 0 do 400 z krokiem 1 :-( Czy da się to jakoś zmienić? Czy trzeba podejść do problemu z innej strony?
Szybki
wn20
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2005 00:00
Lokalizacja: Białystok

Re: wykres 3D i dane wejściowe

Post autor: wn20 »

Witam ponownie. I ponawiam pytanie :-) Jak zrobić aby na osiach X i Y móc wybrać liczby mniejsze niż jedność oraz ujemne? np. żeby pokazywało od -2 do 2 co 0,5. Jak wybiore tablicę z 400 kolumnami i wierszami to mi na wykresie pokazuje od 0 do 400 na osiach :-(
Pozdrawiam
Szybki
wn20
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2005 00:00
Lokalizacja: Białystok

Re: wykres 3D i dane wejściowe

Post autor: wn20 »

O juz sam doszedłem do tego. :-) Okazało się prostsze niż można przypuszczać. Wystarczyłopodać tablice 1 wymiarowe na wejście x i y tak jak napisane w helpie. Wcześniej źle rozumiałem i podawałem nei z tegto źródła co trzeba a teraz jest już OK
Szybki
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: wykres 3D i dane wejściowe

Post autor: Mikrobi »

wn20 pisze:O juz sam doszedłem do tego. :-) Okazało się prostsze niż można przypuszczać. Wystarczyłopodać tablice 1 wymiarowe na wejście x i y tak jak napisane w helpie. Wcześniej źle rozumiałem i podawałem nei z tegto źródła co trzeba a teraz jest już OK
8) a juz robiłem obrazek
:D
Przy okazji: kiedy zaglądniesz do środka funkcji operującej na tym wykresie zauważysz, ile można zrobić operując na róznych poziomach węzłów (Property i Invoke Node)
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
ODPOWIEDZ