Typy Controls - Control; Type def.; Strict Type Def;

Sprawy związane z interfejsem użytkownika - kontrolki, wskaźniki, wyświetlacze, wykresy oraz inne zagadnienia tego typu...
Awatar użytkownika
jacus
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2009 20:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Typy Controls - Control; Type def.; Strict Type Def;

Post autor: jacus »

Witam, :comehereyou:

Takie małe proste pytanko. Czy ktoś może w paru zdaniach opisać mi zasadę działania trzech typów Control które można wybrać z menu? Najbardziej interesują mnie różnice pomiędzy Type def a Strict Type Def?

Jeżeli temat był poruszany gdzieś lub zna ktoś linka do prostego i jasnego opisu to bardzo proszę. W załączniku zrzut ekranu dla lepszego zrozumienia.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Cuspy1
Posty: 39
Rejestracja: 12 cze 2009 09:31
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Typy Controls - Control; Type def.; Strict Type Def;

Post autor: Cuspy1 »

Witam,

W telegraficznym skrócie:

Control - definiuje kontrolkę :) Po wstawieniu na front panel masz ciągle dostęp do jej wszystkich właściwości. Zmiana definicji kontrolki nie wpływa na właściwości porozsiewanych wcześniej kontrolek.

Type Def. - w zasadzie to samo co kontrolka tylko, że wszystkie instancje pozostają połączone z definicją typu. Jeśli ta ulegnie zmianie, będzie to miało wpływ na wszystkie już "wstawione" kontrolki. Poza tym nieco ogranicza możliwości edycji konkretnych instancji (pod względem typu danych).

Strict Type Def. - to co wyżej tylko, że jeszcze bardziej okrojone (ogranicza możliwości edycji wyglądu).

Każdą instancję można odłączyć od jej definicji za pomocą opcji Disconnect From Type Def z menu podręcznego.

Jeśli chcesz zbadać temat nieco bardziej polecam LabVIEW Help - hasło Creating Custom Controls, Indicators, and Type Definitions.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
jacus
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2009 20:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Typy Controls - Control; Type def.; Strict Type Def;

Post autor: jacus »

O to mi właśnie chodziło!. Bardzo Ci dziękuję!!! Podarowałem Ci plusa bo zależało mi na tej informacji a Ty bardzo szybko mi odpisałeś. :D/ do napisania...
Awatar użytkownika
Nowszy
Posty: 504
Rejestracja: 30 maja 2008 08:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Typy Controls - Control; Type def.; Strict Type Def;

Post autor: Nowszy »

Witam
Może lekko doprecyzuję - type def i strict type def różnią się tym, że type def zachowuje tylko te elementy kontrolki, które są częścią typu danych (czyli np zakres pokrętła już nie), natomiast strict type def zachowuje wszystkie parametry kontrolki, oprócz: caption, label, description, tip strip, and default value. W obu przypadkach jeżeli najpierw wstawisz stworzoną wcześniej kontrolkę do swojego VIa, następnie zmienisz jakieś parametry oryginału, to od typu kontrolki zależy, które z tych zmian zostaną przeniesione na użytą wcześniej kontrolkę.
Najprościej poczytać pomoc: http://zone.ni.com/reference/en-XX/help ... _ind_type/
Pozdrawiam, Maciek Antonik
Edu4Industry
rearthm
Posty: 5
Rejestracja: 23 gru 2012 22:23
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Typy Controls - Control; Type def.; Strict Type Def;

Post autor: rearthm »

Witam.
Stary post ale mam małe pytanki :
Dlaczego jak zapiszę kontrolkę jako typdef i później w trakcie
edycji programu zmieniam jej kolor itd. nie widać zmian tych które zostały dodane przed ich wprowadzeniem ?
milten
Posty: 77
Rejestracja: 25 paź 2011 20:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Typy Controls - Control; Type def.; Strict Type Def;

Post autor: milten »

Obrazek
rearthm
Posty: 5
Rejestracja: 23 gru 2012 22:23
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Typy Controls - Control; Type def.; Strict Type Def;

Post autor: rearthm »

Z tego co zrozumiałem z powyższego linku wynika ,że type def służy do sprawdzania
zgodności typów dlatego zmiany typu kolor,nazwa się nie zmieniają(nie jest to zdefiniowanym typem ). Strict type def tak jak poprzednik z tym ,że
zmiany typu (label,range ...) uaktualniają się automatycznie.
Awatar użytkownika
Trint
Posty: 14
Rejestracja: 22 paź 2012 14:10
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Typy Controls - Control; Type def.; Strict Type Def;

Post autor: Trint »

I słusznie zrozumiałeś, ale uściślę:
Type Def służy do tego, żeby modyfikować kontrolki, indykatory i stałe w wielu miejscach programu jednocześnie, np. duży klaster z danymi potrzebnymi w aplikacji - to różne parametry, które trzeba pamiętać. W połowie pisania, masz już 20 kopii takiego klastra w różnych subVI-ach, a nagle chcesz dodać coś do niego - więc zmieniasz wyłącznie plik .ctl, a tamtych 20 dostosuje się automatycznie. Ale Type Def nie dotyczy wyglądu, więc ten klaster w jednym subVI może być szary, a w innym fioletowo-zielony w białe ciapki.
Strict Type Def spełnia funkcjonalność Type Defa, ale jego wygląd można modyfikować wyłącznie w pliku .ctl. Przydaje się, kiedy chcesz umieścić tak samo wyglądającą kontrolkę w różnych miejscach aplikacji.
ODPOWIEDZ